Ära iial anna alla

Noor naissportlane Heather Dorniden võistleb 600 meetri jooksus oma kodupubliku ees. Tegemist on tähtsa võistlusega, sest publik ootab temalt palju. Stardipauk kõlab ning neli võistlejat on valmis pingutama nii väga kui suudavad, et ületada finišijoon esimesena. 2 ringi on joostud ja meie loo kangelanna juhib. Jäänud on vaid üks ring ja kodupublik saab oma inimese poolt rõõmustada. Just siis kui arvad, et võit on taskus, juhtub Heatheriga midagi kohutavat ning see võib maksma minna tema võidu… kuid ta ei ole valmis alla andma.

Motivatsioon, julgus riskida ning ütlemine ei alla andmisele – need on minu meelest tõelise edu omadused. Tihtipeale on saavutatav kõigest käeulatuse kaugusel, kuid seejärel inimene võtab heast peast pähe ja loobub üritamast või juhtub traagiline sündmus ning edu saavutamine näib ebareaalsena – motivatsioon kaob pimedusse. Sellistel hetkedel on vaja tugevat iseloomu ning julgust uuesti püsti tõusta ja proovida.

Tõuse ja proovi uuesti

Maailmas on elanud mitmeid edukaid inimesi, keda algul on tembeldatud luuseriteks, ebaõnnestujateks:

  • Michael Jordan (üks parimaid korvpallimängijad läbi aegade) – ei võetud nooruseas sisse keskkooli korvpallimeeskonda, mille tagajärjel ta jooksis koju, lukustas end tuppa ning nuttis
  • Thomas Edison (20. sajandi üks parimaid leiutajaid ning tema nimel on ligi 1100 patenti) – õpetajad väitsid, et ta on liiga loll, et õppida midagi
  • Walt Disney (pani aluse firmale, mis on üle maailma võitnud inimeste südamed) – vallandati ajalehest, sest tal puudus loov mõtlemine ning originaalsed ideed
  • Steve Jobs (pani aluse firmale, mis on tänavuseks maailma kõige väärtuslikum) – vallandati tema enda firmast, sest juhtkond arvas, et ta ei ole piisavalt hea juht. S. Jobs seejärel lõi uue firma nimega Next. Olles investeerinud Nexti suurel hulgal raha, ei saavutanud viimane ikkagi edu. Võideldes vähiga sai ta tagasi oma enda firma ning elujoone viimastel aastatel viis ta selle ka maailma kõige väärtuslikumate firmade nimekirja esimesele kohale.

Läbikukkumised valgustavad tee paremini

Millegipärast on inimesed hirmul eksimise ees. Nad ei taha saada tembeldatuks lollina või muutuda teiste naerualuseks. Tuleb ka tunnistada, et sellisele sotsiaalse alavääristatavuse kujunemisele aitab kaasa laste mõttemaailma kujundajad – koolid. Seal kehtib reegel, et kui teed vea, on see väga halb. Sammuti on komme naerma puhkeda kui keegi õpetaja küsimusele teadmatusest valesti vastab. Ehk seepärast on piinlikust tekitav vaikus klassides ning allasurutud pilk põranda suhtes, kui õpetaja esitab küsimuse. Tegelikkuses see ei tohiks nii olla. Vigu tuleks analüüsida ning neist õppust võtta. Samamoodi ei tohiks peale eksimist endisel motivatsiooni tuhinal ära lasta kaduda. See peaks just uut juurde süstima. Tuleb tõusta uuesti ja minna ohule veelgi enesekindlamalt vastu.

Mine vihale, tõuse jalule, riski proovida, kuid ära anna alla

Artikli alguses palusin pöörata erilist tähelepanu Heather Dornidenga imelisele juhtumile ning vaadata inspireerivat videot. See on väga hea näide sellest, et kunagi ei tohiks alla anda. Pole tähtsust kui võimatu ei näi eesmärk – vähemalt proovi selleni jõuda, sest ka see aitab arengule kaasa. Kui keegi tembeldab sind tallaaluseks või väidab, et see on võimatu, siis seda enam peaksid tahtma jõuda eesmärgini, mitte laskma võimust võtta teiste arvamustest. Sina juhid oma keha ja mõtteid ja sina ainukesena oled ka võimeline eesmärke teostama.

Be the first to comment

Leave a Reply