Mees elab kaheksa kuud keskajal valitsenud oludes

Mees keskajal24-aastane Pavel Sapožnikov otsustas kaheksa kuud elada Moskva lähedal asuvas metsas tingimustes, mis valitsesid Venemaal keskajal. Eksperimendi käigus uuritakse, kuidas muudab isoleeritus inimese mõtlemist ja psüühilist seisu.

Eksperimentaalajalugu on ajalooteadlastele kujunenud üheks uueks ja huvitavaks allikaks, millest informatsiooni ammutada ja ette kujutada, kuidas meie eellased sajandeid tagasi elada võisid. Vene noormees otsustas enda nahal läbi viia eksperimendi, mille käigus proovib pikema aja jooksul elada ilma igasuguste tänapäevaste mugavuste ja kommunikatsioonita.

2013. aasta septembris alustas 24-aastane Pavel Sapožnikov eksperimendiga, mille raames kolis kaheksaks kuuks elama Moskva lähedal asuvasse isoleeritud metsa tingimustesse, mis valitsesid Vene aladel aastal 1100. Tegemist on grupeeringu „Ratobor” ühe projektiga, mis viib läbi ajaloolise taustaga aktsioone. Idee taga seisnud Pavel Sapožnikov ja Aleksei Ovtšarenko alustasid projektiks ettevalmistumist ligi aasta enne selle toimumist ning sõnastasid antud projekti eesmärgiks uurida, kuidas saadi hakkama aastal 1100 ning milline võis siis olla inimese psühholoogia. Eksperimendi käigus loodavad mehed leida vastuse küsimusele, kui tähtis on tänapäeval inimestevaheline suhtlus ja milliseid muutusi isoleeritus inimesele toona kaasa võis tuua.

Katse kestuseks määrati kaheksa kuud. Tegemist on piisavalt pika ajaga, et saada tõstatatud hüpoteesidele vastused, aga ka maksimaalne aeg, et katsealuse psüühikale ei tekiks patoloogilisi tagajärgi. Olude raskendatuse tõttu valiti talvine periood, mis tingib vajaduse erinevate katsumuste järele. Metsa äärde rajatud palkmaja ehitati 11. sajandile iseloomulike vahendite ja võimalustega, millele toetuti varasematest allikatest saadud teabega. Tarastatud aiaga maa-alal paiknevad peamaja, lakk, kaev, suitsutare ning välikäimla.

Projekti raames on paika pandud kindlad reeglid, millest katsealusel kinni pidada tuleb. Kõik tööriistad on käsitsi valmistatud ning kogu toit tuleb mehel ise loodusest muretseda. Piiratud maa-alalt lahkumine on lubatud vaid kindlatel aegadel jahipidamiseks ja kalastamiseks ning kuu aja jooksul on Pavelil õigus välismaailmaga ühenduses olla vaid ühe korra, mil ta annab enda meeskonna ekspertidele toimuva kohta teavet. Ohu (nt suurem tervislik häda) korral on Pavelil õigus erandkorras evakueeruda, kuid kergete ja tavaliste haiguste puhul tuleb mehel ise hakkama saada. „See elu, mida ma praegu elan, ei ole mugavustega elu selle tänapäevases mõttes, kuid ettevalmistatuna on see kindlasti võimalik,” sõnas mees.

Vaata videot Paveli eksperimendist siit.

Allikad: Russia Beyond The Headlines,
 RIA Novosti, Ratobor, YouTube

Pilt: http://www.iefimerida.gr/sites/default/files/pavel-sapozhnikov8-550×390.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply