Mikromajad – protestimärk või tuleviku reaalsus Aasias?

MikromajadMikromajadest on räägitud palju ja neid isegi loodud, kuid Hiina arhitektuuristuudio Liu Lubini poolt loodud lähenemine on inimesed pannud asjale hoopis teisiti mõtlema.

Aasias on sündivus väga kõrge ja demograafilist plahvatust sealses piirkonnas ei peata vist miski, isegi mitte riiklik poliitika. Teame ju kõik, et Aasias on juba kaks miljardi elanikuga riiki – Hiina ja India – ning nende rahvaarv on kasvav. Kuna rahvaarv tõuseb, siis on vajalikud ka uued elamispinnad. Kuigi maad veel Hiinas kõigile jätkub, siis on praegune valitsus hakanud mõtlema tuleviku peale. Hiinas on paika pandud kindlad piirangud uue elamupoliitika kohta ja vaikselt on hakatud rääkima ka tulevikus aset leidvast Aasia invasioonist.

Studio Liu Lubin on proovinud leida sobivat lahendust, mis võimaldaks hiinlastele elamist ka uue elamupoliitika plaani kohaselt. Meile, eurooplastele, võib see tunduda küll ehk utoopiline ning inimõigusi ja -vabadusi piiravat, kuid kasinusega harjunud hiinlastele võib see olla isegi positiivne lahendus. Nimelt lõi Studio Liu Lubin prototüübi mikromajast, mis on kokku pandud justkui elektroonilise mängu Tetris ristikujulistest kujunditest. Need plussmärkide moodi moodulid saab inimene liita kokku nii nagu soovib ning nii palju kui parasjagu soovib. Moodulite puhul ongi tegemist arhitektuurielementidega, mis on ühildatud mööblielementidega. Arhitektigrupi sõnade järgi on sellesse elamisse mahutatud kõik inimese eluks vajalik: seal on olemas nii töö-, lõõgastumis-, magamistuba kui ka köök ning pesemisvõimalused. Põhimõttes lähtusid arhitektid ruumi loomisel sellest kui palju inimesel kõigeks minimaalselt ruumi vaja läheb, ega kasutanud ühtegi liigset sentimeetrit ruumi suurendamiseks.

Elamismoodulite detailid on väga kergesti transporditavad ja paigaldatavad, sest need on valmistatud spetsiaalsest plastikfiibrist, mis on omakorda valmistatud taaskasutatud klaasist. Paigaldusest rääkides peaks kindlasti ära mainima, et mooduli saab inimene paigaldada ise täpselt nii, kuidas soovib, sest enda kerguse tõttu on ta kergesti liigendatav ja teda on ka lihtne kohale paigaldada. Soovi korral saab inimene seeläbi ise ka ehitise vormi muuta – asetada ristikujulised moodulid teineteise peale või üksteise taha. Mooduli maksimaalseks mõõtmeks on 2,4 meetrit ning selle pindalaks 3,9 ruutmeetrit. Seetõttu arvavad Liu Lubini arhitektid, et tulevikus võib Hiinas hakata nägema nn mikrorajoone, mis olekski justkui protest praegusele Hiina valitsuse elamupoliitikale.

Milline näeks välja antud ehitises elamine, saate näha siit.  Reaalelus saab antud prototüüpi näha Hiinas Tsinghuas.

Allikad: www.interiordesignarcade.com, www.gizmag.com, www.humble-homes.com,  www.archdaily.com

Foto: http://whatafoxgraphics.wordpress.com/category/architecture/page/3/

Be the first to comment

Leave a Reply