Muusika kuulamine parandab südametegevust

Muusika kuulamine parandab südametegevustUute uuringute tulemused näitavad, et muusika kuulamine tugevdab südant ja kiirendab südamehaigustest paranemist. Kardioloogid soovitavad inimestel südame tervist enda lemmiklugusid kuulates parandada.

Südamehaigustega patsiendid jagati kolme gruppi. Esimene grupp pandi kolmeks nädalaks kirja treeningtundidesse. Teine grupp pandi kirja samadesse tundidesse, kuid lisaks pidid nad iga päev enda valikul kuulama 30 minutit muusikat. Kolmas grupp kuulas ainult muusikat ega teinud üldse südame-versoonkonnale hästi mõjuvaid harjutusi, mis on tavaliselt südamehaiguste puhul ette nähtud. 

Uuringu lõppedes oli kõige paremini ja märkimisväärselt paranenud teise grupi inimeste südame funktsioneerimine. Kusjuures nende südame koormustaluvus tõusis lausa 39%. 

Grupp, kes käis ainult treeningtundides ega kuulanud muusikat, parandas enda südame koormustaluvust 29% võrra ning grupp, kes kuulas ainult muusikat, parandas taluvust 19%. Uuringus osales 74 patsienti.

Südame funktsioneerimise paranedes paraneb ka endoteeli funktsioon, mis on vajalik organismi veresoonte varustamise säilitamiseks. Avastatud materjali esitleti Euroopa Kardioloogide Seltsi iga-aastasel kongressil Amsterdamis. See sisaldas ettepanekut muusika kuulamiseks, kuna viimane soodustab peamiste vajalike hormoonide teket, mis toovadki endaga kaasa positiivsed muutused organismis.

Juhtiv uurija professor Delijanin Ilic Niši Ülikooli Kardioloogia Instituudist väitis, et endale meeldivat muusikat kuulates vabastame ajust endorfiine, mis parandavad südame-veresoonkonna tervist. Muusika kuulamiseks ei saa eraldada „parimat muusikat”. Oluline on, et muusika meeldiks individuaalselt igale inimesele ja teeks neid õnnelikuks, hoolimata sellest, mida teised arvavad.
 Ta lisas, et sarnased uuringud on näidanud, et mõned muusikastiilid on tervisele paremad kui teised. Näiteks suurendab heavy metalstressi, kuid klassikaline muusika stimuleerib endorfiinide tootmist. Professor Ilac väitis, et eeldatavasti mõjub sõnadeta muusika paremini, kuna sõnad võivad emotsioone muuta ja inimesi negatiivselt meelestada.

Hoolimata sellest, et uuring viidi läbi südamehaigustega patsientide seas, peaksid avastused kohalduma ka laiemale massile, kuna praeguseks on juba teada, et treening parandab südame tervislikku seisundit ka tervetel inimestel.

 Regulaarne treening ja meelepärase muusika kuulamine parandavad endoteelide funktsioneerimist ja seetõttu võib seda meetodit kasutada täiendava teraapiana koronaararterite haigustest taastuvate patsientide puhul. Kuna kõigi jaoks ei ole olemas „ideaalset muusikat”, peaks iga patsient kuulama just seda, mis temas positiivseid emotsioone tekitab ja õnnelikuks teeb.

Allikas: Huffington Post

Foto: http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02630/heart-doppel_2630407b.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply