Pudelisse paigutatud valgus

Pudelisse paigutatud valgusAlfredo Moser on tänapäeva Thomas Edison, kelle leiutis sõna otseses mõttes maailma valgustab. 2002. aastal kärgatas Brasiilia mehaanikule pähe mõte, kuidas valgustada enda maja päevasel ajal ilma elektrita, kasutades selleks ei midagi enamat kui plastikpudelitäis vett ja valgendit.

Viimase kahe aasta jooksul on mehe idee levinud üle kogu maailma. Arvatakse, et järgmise aasta alguseks on seda ideed rakendatud juba rohkem kui miljonis majapidamises. Niisiis, kuidas see töötab? Moseri sõnul piisab selleks ainult päikesekiirte murdmisest.

„Lisa vette kaks korgitäit valgendit, kaitsmaks vett vetikatest roheliseks muutumast. Mida puhtam pudel, seda parem,” lisas mees. Kattes enda näo lapitükiga, puurib mees katusekivisse augu, läbi mille lükkab enda „valguse-pudeli”. “Pudeli kinnitad polüestervaiguga. Isegi kui sajab, ei leki katus kunagi – mitte üks tilk.”

Inspiratsiooni „Moseri-lambi” loomiseks leidis mehaanik riigi ühe ulatuslikuma elektrikatkestuse ajal 2002. aastal. Moseri sõnul olid tema kodulinnas Uberabas Lõuna-Brasiilias ainsad elektriga varustatud hooneteks tehased, mitte inimeste kodud.

Moser ja tema sõbrad hakkasid mõtlema, kuidas oleks hädaolukorras võimalik häiret anda. Mehe tolleaegne ülemus soovitas kasutada veega täidetud plastikpudelit, mille läätsena kasutamisel on kuival murul võimalik päikesekiiri fokuseerida. Nii oleks võimalik süüdata tulekahju, mis oleks päästjatele signaaliks. See idee kinnistus Moseri ajusse pikaks ajaks, kuni mees hakkas pudelitega katsetama, tankides neid vee ja valgendiga ning painutades seeläbi valguse laineid. Üsna pea oli ta välja töötanud lambi.

„See on jumalik valgus,” ütleb Alfredo Moser. „Jumal andis kõigile päikese ja ka valgus on mõeldud kõigile. Kes tahab, saab sellega raha säästa. See on ohutu ja ei maksa pennigi.” Moser on enda pudel-lampe paigaldanud naabrite majadesse ning isegi kohalikku supermarketisse. Kuigi ta teenib nende paigaldamisega mõned dollarid, on tema lihtsat maja ja 1974. aasta autot vaadates selge, et mehe leiutis ei ole teda rikkaks teinud. Mida see on talle aga andnud, on märkimisväärne uhkusetunne.

Moseri abikaasa sõnul on mees alati olnud väga osav erinevate asjade meisterdamisel ja ka koju on ta valmistanud peened puidust voodid ja lauad. Tema naine ei ole aga ainus, kes mehe leiutist imetleb. Illac Angelo Diaz, kes on MyShelter Foundationi tegevdirektor Filipiinidel, on samuti Moseri leiutisest hämmingus.

MyShelter on spetsialiseerunud alternatiivsele ehitusele, luues maju jätkusuutlikest või ümbertöödeldud materjalidest nagu bambus, kumm ja paber. Ettevõtte tegevdirektori sõnul kogusid nad tohutul hulgal annetusi pudelite näol. Mudaga täites loodi pudelitest seinad ja veega täidetud pudelitest tehti aknad. „Kui üritasime veel pudeleid lisada, ütles keegi, et seda on tehtud ka Brasiilias. Alfredo Moser paigaldab neid katusele.”

Moseri meetodit järgides hakkas MyShelter lampe tootma 2011. aasta juunis. Nüüd koolitab ettevõte välja inimesi, kes lampe toodaks ja paigaldaks, et teenida selle pealt ka tulu. Filipiinidel, kus ligi veerand elanikkonnast elab allpool vaesusepiiri ja kus elekter on ebaharilikult kallis, on Moseri idee soojalt omaks võetud ning tema lampe on paigaldatud sadadesse tuhandetesse majapidamistesse. Lisaks valgusele saavad vaesed inimesed pudelist tulevat valgust kasutada ka toidu kasvatamiseks vesiaiandustes.

„Alfredo Moser on muutnud lugematul hulgal inimeste elusid – igavesti,” ütles Diaz. „Sõltumata sellest, kas ta saab enda töö eest Nobeli auhinna või mitte, tahame, et ta teaks, et on olemas inimesed, kes imetlevad tema tööd.”

Allikas: BBC News

Foto: http://news.bbcimg.co.uk/media/images/69195000/jpg/_69195943_img_8431.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply