Trüpofoobia: foobia, mida põevad paljud, kuid mida ei olnud veel avastatud

TrüpofoobiaEnamik inimesi kardavad midagi. Teadlased on nüüd avastanud veel ühe foobia, mida tegelikult põevad meist paljud. Tegemist on trüpofoobiaga ehk hirmuga aukude ees.

Tõenäoliselt on enamik meist näinud unes, kuidas seisame suure augu serval või kukume sinna sisse. See juhtub aga enamasti unes ja ärgates on kõik korras. Suur hulk inimesi põeb hirmu nimega trüpofoobia, mis tähendab, et inimesed kardavad kõike, kus võib näha mingisugustki auku – mesilaskärjed, loomade urud, lootoslille seemnepead jne. Peamiselt ollakse hirmul aga just igasuguste looduslike ja asümmeetrilise tekkega avauste ees.

Uuringute kohaselt kannatab selle paanilise kartuse all umbes 16% inimestest, kuid seda erineval tasandil ja erineval kujul.
  Inglismaa Essexi Ülikooli Ajuteaduste Keskuse teadlase professor Geoff Cole’i sõnul on tegemist ühe kõige sagedasema foobiaga inimeste hulgas. Paraku ei kvalifitseeru see ametlikult haiguslike foobiate nimekirja. Professor Cole kannatab selle foobia all ka ise ja ütleb, et paljudel trüpofoobiat põdevatel inimestel tekivad näiteks seebimulle, vahustatud šokolaadi või muud sarnast nähes migreeni- ja paanikahood, toimub südamepulsi kiirenemine, keha hakkab sügelema ja tekib külm higi.

Kuni praeguse ajani ei pööratud antud foobiale erilist tähelepanu, kuid ajakirjas Psychological Science ilmunud loo järel on huvi käesoleva teema vastu järsult tõusnud. 
Foobiat põhjalikult uurinuna arvab professor Cole, et antud kartusehood on välja arenenud kartusest mürgiste loomade vastu, kes kannavad tavaliselt erivärvilisi, kohati isegi erksaid mustreid. Ka see olevat küllaltki tavaline haiguslik foobia. Seega on mõlemad hoiatava funktsiooniga – erksad mustrid hoiatavad meid mürgiste loomade eest ja augud selle eest, et me neisse ei satuks. Kardame neid just seetõttu, et ei tea, mis meid nende puhul ees ootab.

Paljud inimesed on omandanud teadmise, et antud kartuse puhul ei juhtu midagi hullu, kuid trüpofoobiat põdevad inimesed ei suuda end tekkiva paanikahoo ees kontrollida. Teadlased on uuringutega alles poolel teel ning foobia täpsem olemus ja selle areng saavad selgeks alles tulevikus, mis tähendab, et ravi selle kartushoo vastu ei ole veel leitud.

Allikad: en.wikipedia.org, www.livescience.com, www.cbsnews.com, www.businessinsider.com,

Foto: www.smilingdoom.wordpress.com/2011/06/29/holes-dug-by-little-moles-angry-jealous-spies-got-telephones-for-eyes/

Be the first to comment

Leave a Reply