Väike biosensor annab sportlasele vajaliku informatsiooni

Väike biosensorSportlased kannatavad vahel pärast treeninguid lihasväsimuse all. Kuidas seda aga kontrolli all hoida? California Ülikooli teadlane Joseph Wang on leiutanud biosensori, mis annab sportlasele selle kohta vajalikku teavet.

Sporti tehes kasutatakse tänapäeval igasuguseid mõõtmisriistu, seda nii amatööridel kui ka profisportlastel. Kindlasti on paljud tänases mobiilses maailmas ka allalaadinud oma nutitelefonidesse erinevaid mõõtmisrakendusi või kannavad pingutuste ajal randmel pulsikella. Tänapäeva teadlased on aga leidnud lahenduse, kuidas kindlaks teha sportlase üleväsimust, mis võib paljudel põhjustada “läbipõlemist”.

California Ülikooli professor Joseph Wang oma meeskonnaga on loonud elastse elektrokeemilise biosensori, mida inimene saab enda nahal kanda just nagu ajutist tätoveeringut. Kui inimesele see enam ei meeldi või ta peale sensori proovimist enam seda kanda ei soovi saab ta selle hõlpsasti eemaldada. Sensori enda toimimine on seotud piimhappega. Nimelt mõõdab sensor laktaadi sisaldust inimese higi eritumisel ja kui selle tase jõuab kriitilise piirini annab sensor kasutajale märku, et harjutuse/pingutuse intensiivsust alandada. Iga füüsilise pingutuse korral hakkab inimese keha koheselt tootma  laktaati ehk piimhapet. Seega, kui inimene tunneb, et ta lihased  justkui “tulitavad”, siis see tähendabki, et organism on alustanud selle happe tootmist. Väljub piimhape kehast aga higi kaudu . Selle väljuva higi ainesisaldust mõõdabki biosensor. Tavaliselt mõõdetakse piimhappe sisaldust sportlastel vereproovide võtmise käigus keset trenni ning seetõttu tuleb teha treeningusse pidevalt pause, kuid elektrokeemilise biosensori abil seda teha vaja pole, kuna ta annab ise koheselt erinevast korrast kasutajale märku.

Kümne katsealuse peal läbiviidud kontrolluuringul, kes kõik tegid treeningut velotrenažööri peal, näitasid, et antud biosensor toimib ning annab asjakohase info enne “läbipõlemiseni” jõudmist otse wifi kaudu edasi kasutaja arvutisse, tab’i või telefoni. Vastavalt sellele saab ka treeningu tegija oma edasisi pingutusi planeerida.

Professor Wang loodab, et antud leiutis leiab kasutust mitte ainult amatöör- ja profisportlaste, vaid ka kõikide sõdurite ja ka raske füüsilise tööga tegelevate inimeste hulgas. See aitab tema arvates ennetada paljusid tervisehädasid juba varakult. Lisaks saab antud sensorile Wangi sõnutsi adapteerida näiteks glükoosisisalduse mõõteandurit aga miks ka mitte kortisooli mõõtmiseks.

Eraettevõte Electrozym on uuest leiutisest väga huvitatud ning plaanib juba 2015. aastal selle turule ka tuua. Seega ennustatakse, et seda biosensorit hakkavad lähiajal kasutama paljud inimesed ning seega loodetakse täiendada sensori  tehnoloogilisi omadusi pidevalt.

Allikad: www.gizmag.comwww.gigaom.comwww.acs.orgwww.telecareaware.com

Foto: www.jacobsschool.ucsd.edu/news/

Be the first to comment

Leave a Reply