Ühiskond ei salli teisitimõtlejaid

Ühiskond ei salli teisitimõtlejaidTeisitimõtlejaid on alati vaadatud teise pilguga kui neid, kes enda mõtetega halli massi sulanduvad. Nende maailmapilt on erinev ja nad julgevad enda arvamust avaldada, ärritades sellega tihtipeale „tavakodanikke”. Kas teisitimõtlejaid on vaja ning milline on nende tegevuse tulemus?

Tegemist on laia mõistega, millesse ei saa üheselt suhtuda. On neid, kellel on iga asja kohta küll enda kindel arvamus, kuid ei oska sellega midagi tarka peale hakata. Seejuures on ka neid, kes julguse kokku võttes enda arvamust avaldavad, lootes sellega midagi suuremat korda saata või muuta. Ühiskonna vaatepunktist on ohtlikud just need aktivistid ja äärmuslased, kes aktiivselt enda nägemusi ellu üritavad viia ning meie elukorraldust soovivad muuta. Ühiskonnal on aga paratamatult neid vaja, vastasel juhul laseksime endale lihtsalt „pähe istuda”.

Öeldakse, et iga inimene on ainulaadne, eriline ja kordumatu. Samas räägitakse ka seda, kui raske on olla originaalne ja silmapaistev, eristuda hallist massist. Ehk on asi hoopis selles, et inimene kardab näidata, kes ta tegelikult on, kartes ühiskonna silmis naerualuseks jääda. Siinjuures ei saa öelda, et ainult noored hukkamõistva suhtumisega oleksid; üha enam torkab silma, kuidas vanemal generatsioonil on alatasa noorte kohta nii mõndagi öelda. Napis miniseelikus tänaval vastu jalutanud neiu annab põhjust bussipaviljonis nooruse hukkaminekust ja lihtsatest elukommetest sosistada.

Teisitimõtlejad võivad töötada ka kaalutletult ja intelligentsel moel, saavutades eesmärgid üldsuse poolehoiu ja seeläbi elukorralduse paranemisega, tuues kasu kõikidele ühiskonnakihtidele. Üldjuhul aga ühiskond teisitimõtlejaid ei salli, kuna enamik neist üritavad reeglina ühiskonnaliikmete mugavustsooni muuta. Inimesed kardavad muutusi ning hoiavad enamjaolt kümne küünega kinni nii praegusest eluolust kui ka minevikust. Areng toimub sellest hoolimata – olgu tegemist siis regressi või progressiga. Kui sina midagi ette võta, teeb seda keegi teine, kes ei pruugi siis aga enam sinuga ühist arvamust jagada.

Pilt: http://www.businessandlawgroup.com/wp-content/uploads/2013/07/different.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply