Miks ma vihkan koole, kuid armastan haridust?

Haridus on meie elus oluline. See voolib meist haritud isiksuse. Kui ma ütlen olla haritud, siis paljud seostaksid seda tubli õppuriga koolis. Mina julgeksin vastu väita ja öelda, et haridus ja tänapäeva koolisüsteem ei sobi kuidagi kokku.

Kõiki ei saa mõõta ühe puuga ja see fakt teebki haridussüsteemi ebavõrdseks. “Tarkmees” mäe otsas pani paika ranged reeglid ja mõõtmed haridussüsteemi loomiseks. Süsteem, kus värvilise iseloomuga individuaalidest saab kooli lõpetamisel ühtselt mõistetavad kloonid, kes vastavad nii nagu on ette dikteeritud. Ma ei väida, et kool on halb, kuid väidan, et kool piirab hariduse tegelikku olemust.

Aastatagune Suli Breaks’i video “Why I hate school, but love education” (eesti “Miks ma vihkan kooli, kuid armastan haridust”) sai palju tähelepanu ning pakkus kõneainet tuhandetele inimestele. Järgnevalt toongi välja tema mõtted haridusest:

“Seega sa tahad omandada doktorikraadi. Miks?

Ühiskond vastaks sellele, et haridus tõstab võimalust saada hea töökoht, tagab võimalused olla edukas, sinu elu on palju stressivabam – HARIDUS ON VÕTI.

Sinu vanemad aga vastaksid, et tee meid uhkeks, see tõstab võimalust saada hea töökoht, tagab võimalused olla edukas, sinu elu on palju stressivabam – HARIDUS ON VÕTI.

Vaatame statistikat: Steve Jobsi (Apple’i kaasasutaja – toim) puhasvara väärtus oli 5,5 miljardit eurot, Richard Bransoni (Virgin Group’i asutaja – toim) puhasvara väärtus 3,3 miljardit eurot, Oprah Winfrey (tema nimelise jutusaate saatejuht – toim) puhasvara väärtus 2,1 miljardit eurot, Mark Zuckerberg (Facebook’i looja – toim), Henry Ford (Fordi asutaja – toim), Steven Spielberg (režissöör – toim), Bill Gates (Microsoft’i asutaja – toim). Nüüd siit tuleb midagi ootamatut.

Mis on sinu järeldus vaadates neid individuaale? Ükski nendest saamaks edukateks pole iialgi lõpetanud kõrgema intstitutsiooni õppeasutust. /…/ Kas Jeesus, Muhammed, Malcolm X, Shakespeare, Beethoven, Jesse Owens, Sean Carter, Michael Jordan, Michael Jackson olid läbikukkunud või harimatud?

Kõik, mida ma ütlen, on see, et kui moodustada sugupuu, siis visa töö ja haridus oleksid omavahel suguluses, kuid kool oleks arvatavasti kauge nõbu. Kui haridus on võti, siis kool on lukk. /…/ Niikaua kuni sa järgid reegleid ja läbid eksameid, on sinuga kõik korras. Kuid eksamineerijatel on ees kindlad vastused ja kui sinu vastus on väljas pool kasti (ehk midagi uudset, mida pole veel avastatud – toim.), siis automaatselt tõmmatakse sellele rist peale. Ja nad veel väidavad, et kool avardab silmaringi. Eks ütle seda Malcom X’ile, kes kukkus koolist välja, kuid on kuulus selle poolest, mida ta õppis vanglas olles.

On vanasõna: “Lollil pole mõtet kulutada raha haridusele, sest tal pole nagunii mõistust” (ingl It does a fool no good to spend money on an education, because he has no common sense). George W. Bush (Ameerika 43. president – toim) – raske on paremat näidet tuua. Haridus on inspireerimine kellegi mõttemaailma, mitte täita seda tühja pahnaga. Võtke mind ennast näitena kui “haritud inimest”, kes jõudis sellisele järeldusele ainult pärast pikki õhtuid raamatukogus/…/, kus tuupisin pähe valemeid, fakte, kuupäevi. Pool sellest ma ei mäletagi ning pool sellest ma unustasin kohe pärast eksamit. /…/ Ma tihti leian ennast jooksmas klassidesse, et leiaks hea koha, kus saaksin toetada pea lauale ning uinuda. Irooniline kui see ka pole, kuid see on ülikoolis ainuke aeg mil ma ajan oma unistusi (ingl dreams – unistused ja unenäod) taga. /…/

Ma ei ütle, et kool on halb ja sealt ei ole midagi saada. Kõik, mida ma ütlen, on see, et tuleb aru saada oma moraalidest ja ümber hinnata sihte. Kui sa tahad töötada kellegi heaks, siis palun, “aita ennast väga”, kuid siis oleks tegemist vasturääkimisega, sest sa ei aitaks iseennast vaid hoopis kedagi teist, sinu tööandjat. On ütlemine: “Kui sa ei tööta oma unistuste nimel, siis palkab keegi teine sinu, et sa aitaksid saavutada tema unistusi”.

Mõtle uuesti sellele, kuidas sa saad haridusest aru. Proovi aru saada selle tõelisest tähendusest. Haridus ei ole ainult faktide pähetuupimine raamatust, mis on üles ehitatud kellegi teise arvamusel, et edukalt sooritada eksam. Näiteks Picasso oli haritud kunsti loomises, Shakespeare oli haritud belletristikas, Colonel Harland Sanders oli haritud loomaks Kentucky krõbeda kana. /…/

On olemas rohkem kui üks moodus olla haritud inimene.”

“Ma ei lase eksamitulemustel otsustada saatuse üle!” – Suli Breaks

Be the first to comment

Leave a Reply