Milanosse rajatakse kaks pilvelõhkujat, millel kasvab 900 puud

Milano pilvelõhkujaTänapäeva moodsas maailmas on üha enam trendiloov säästlik ehk roheline lähenemine. Itaalias rajatakse Milanosse maailma esimene pilvelõhkuja – Bosco Verticale -, millel kasvavad puud.

Mõnele meeldivad suurlinnadesse rajatavad pilvelõhkujad, teistele jälle mitte. Kui kõik hooned on ühte tüüpi klaasist, terasest või betoonist, ei muuda see linnapilti just kuigivõrd kauniks. Itaalias on arhitekt Stefano Boeri koos enda meeskonnaga juba alates 2007. aastast töötanud välja kavandid, mille järgi valmiks kaks pilvelõhkujat, mida katavad puud. Kokku maksaks kahe kõrghoone ehitamine üle 65 miljoni euro.

Selline lahendus tooks sealsesse linnapilti elevust ja oleks arhitektide arvates ka teedrajavaks projektiks.
 Suurlinnad vaevlevad igapäevaselt saastatuse probleemi käes. Linnade rohelised alad parkide ja alleede näol vähenevad ning nende asemele kerkib üha uusi ehitisi. Arhitekt Stefano Boeri käis välja idee selle tendentsi muutmiseks ja projekteeris Milanosse kaks pilvelõhkujat, mida kataksid suures ulatuses puud. Ka enda olemuselt oleks antud kõrghooned nn rohelise mõtlemisega, üritades puhastada ümbruskonda ning toota juurde hapnikku. Lisaks võimaldaks see luua linnas täiesti uue ökosüsteemi lindudele.

Pilvelõhkujate kõrguseks on vastavalt 110 ja 76 meetrit ning neid peaks katma üle 900 puu, mis hõlmaks kokku umbes 10 000 ruutmeetrit. Kogu hoones kasutatud vesi töödeldakse ümber taimede kastmiseks ja toitmiseks. Nii hoone katustele kui ka fassaadile paigaldatavad päikesepaneelid peavad aga hoonele tootma energiat.

Boeri idee on saanud palju positiivset tagasisidet just rohelise mõtteviisi pooldajatelt. Samas aga leidub ka neid, kes on antud projekti suhtes väga kriitilised, rõhutades selle lõppmaksumust ja funktsiooni. Kindlasti on siinkohal paljude argumendiks, et miks ei võiks hoonetele istutamise asemel puid maapinnale istutada. On kokku arvestatud, et kui istutada sama kogus puid maapinnale, saaks selle summa eest metsaga katta ligi 85 korda suurema maa-ala. Selline lahendus kujuneks palju odavamaks ja oleks ka otstarbekam. Lisaks ei tea ka oletada, kuidas puud antud tingimustes üldse kasvama hakkaksid. Kuidas üldse suudab pilvelõhkuja konstruktsioon kasvavatele puudele-taimedele vastu pidada ega kokku ei kuku?

Teostuse korral oleks selline roheline idee kindlasti revolutsiooniline. Hetkel arvatakse, et üht neist kõrghoonetest hakatakse ehitama käesoleva aasta lõpus.

Allikad: www.naturalnews.com, www.theinformationdaily.com, www.huffingtonpost.com

Foto: www.robertacucchiaro.wordpress.com/2011/12/29/the-bosco-verticale-is-growing-in-milan/

Be the first to comment

Leave a Reply