Kevin Allocca on ametlik Youtube’i trendide haldaja ning professionaalne videote vaataja nagu ta ennast nimetab. Ühel TED’i konverentsil rääkis mees vaimukalt, miks videod saavutavad suure populaarsuse ning miks see üldse oluline on. Lisaks tema mõtete lugemiseel on ka soovitatav vajutada ära märgistatud linkidele, et saada aimu, millised veidrused võivad saada populaarseteks.
Me kõik tahame saada superstaarideks: kuulsused, lauljad, koomikud. Kui ma väike olin, siis tundus see ilmavõimatuna, kuid tänapäevaste veebivõimalustega on igal ühel meist võimalus saada hetkega kuulsaks. Igaüks teist võib saada internetis kuulsaks järgmiseks laupäevaks. Sellegipoolest YouTube’i laetakse üles iga minut üle 48 tunni videosi (2012. aasta andmed – toim) ning seetõttu ainult väike protsent videosid saavad populaarseteks: koguvad palju vaatamisi ning muutuvad kultuuriliseks objektiks. Seega, kuidas see kõik toimib? Kolm faktorit: iidolid, osavõtjate grupid ja ootamatus.
- Video, kus mees ei suuda uskuda, et nägi kahekordset vikerkaart – kogus 37 miljonit vaatamist.
2010. aastal Bear Vasquez postitas video, mille ta oli filminud Yosemite rahvuspargi lähedalt. Sel aastal vaadati videot üle 23 miljoni korra. /…/ Ta ei läinud välja filmima teadmisega, et sellest tuleb hitt. Ta lihtsalt tahtis jagada ilusat vikerkaart. Vasquezi video ei saavutanud kohe populaarsuse, kuid see tuli mitmeid kuid hiljem kui Jimmy Kimmel (ameerika koomik – toim) tutvustas seda laiemale seltskonnale. Seega video saavutas tohutu populaarsuse, kui iidolid nagu Jimmy Kimmel tutvustas uut ning huvitavat videot ja tõi selle suuremale publikule.
- Rebecca Black – Friday (eesti reede) – saavutas üle 200 miljoni vaatamise, mis tegi videost interneti vaadatuima video 2011. aastal. Samas saavutas ka interneti vihatuima tiitli.
/…/
Ka see sarnaselt videole “Kahekordne vikerkaar” ei saavutanud kuulsuse koheselt. Ühel päeval, reedel, näitas Tosh 0 (ameerika koomiline teleseriaal – toim) seda ja koheselt kirjutasid ka mitmed blogid sellest ekstravagantsest videost ning sealt see kuulsus tuli. Huvitav on selle video juures fakt, et iga suurem hüpe video vaatavusel toimus igal järgneval reedel.
Michael J. Nelson komöödiaseriaalist Mystery Science Theater 3000 oli üks esimestest, kes tegi laulust nalja Twitteri vahendusel. Mis on aga tähtis, on see, et iidolid või grupp iidoleid jagasid videot suuremale vaatajaskonnale ning sealt edasi tegi aeg enda töö.
Nüüdseks on YouTube’is laulust “Friday” üle 10 000 paroodia. Isegi esimesel seitsmel päeval oli paroodia iga nädalapäeva kohta. Erinevalt 20. sajandi ühepoolsest meelelahutusest on ühiskonna osalus see, kuidas me saame osa fenomenist: kas jagades või tehes originaaliga midagi uut ja naljakat.
- Nyan Cat (eesti Nyani kass) – vaadatud üle 99 miljoni korra.
“Nyan Cat” on iseäraliku animatsiooniga iseäralik muusika. See on nii nagu see on. Kui sa arvad, et see on imelik, siis peaksid teadma, et sellest videost on ka 3-tunnine versioon, mida on vaadatud üle nelja miljoni korra. Isegi kassid vaatavad seda videot ja ka veel teised kassid vaatavad, kuidas kassid vaatavad mainitud videot.
Tähtis on aga see, et loovus on see, mis inspireerib seda tehnoloogilist, nohikulikku interneti kultuuri. Nyan Cat’ist on erinevaid versioone: vanaaegne Nyan Cat, jaapani Nyan Cat, prantsuse Nyan Cat, vene Nyan Cat, ameerika Nyan Cat (NB! olemas on ka eesti Nyan Cat’i versioon – toim). Ühiskond kergitas video populaarsust olles alguses nõme nali kuni selleni, et kõik tahtsid olla osa fenomenist. Me enam ei naudi vaid tahame ka olla osa nauditavast.
Kes oleks ette teadnud, et “Kahekordne vikerkaar”, Rebecca Black või “Nyan Cat” saavutavad kuulsuse? Millise käsikirja sa oleksid kirjutanud, et kirjeldada midagi eelnimetatud? Maailmas, kus iga minut laetakse kahe päeva pikkuseid videosi kokku, saavutavad üldtähelepanu need, mis on tõeliselt ainulaadsed ning ootamatud. Minu sõber soovitas videot, kus mees protestib jalgratturite trahvide eest New Yorgi linnas. Tunnistan, et ei olnud algul sugugi huvitatud.
Casey Neistat, olles üllatav ning humoorikas sai teose eest üle viie miljoni vaatamise. Seega on ainult üks suur küsimus…
Mida see kõik tähendab? Iidolid, loomingulised osavõtjate grupid ning täielik ootamatus – need on tunnused uuest meediast ja kultuurist, kus igaühel on võimalus ja vaatajaskond määrab populaarsuse. Maailma üks suurimaid staare, Justin Bieber sai kuulsuse just tänu YouTube’ile. Keegi ei pea heaks kiitma sinu ideed. Me kõik tunneme mingil määral omandiõigust meie enda popkultuuris. Need ei ole endise meedia tunnused vaid tõesed ainult tänapäeval ning määravad tuleviku meelelahutuse teekonna.
Allikas: TED
Tõlkis: Sander Lebreht
Leave a Reply
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.