Enne vanasse majja ventilatsioonisüsteemi paigaldamist tuleb analüüsida hoone seisundit, et saada aru millised on konkreetse hoone ventilatsiooni kitsaskohad.
Näiteks, kas õhuvahetus on piisav ja kas ruumides tekib liigniiskust. Või vastupidi – ehk on õhuvahetus sedavõrd intensiivne, et maja ei pea sooja ja küttearved on ebamõistlikult kõrged. Võib olla on hoone ventileerimine hoopis arhitektuuri ja ehituslike eripärade tõttu tasakaalust väljas ning maja ühes osas esineb liigniiskust ning teises otsas on õhk ülemäära jahe ja kuiv.
Kuna eakamate majade levinuim probleem on soojapidavus, siis on just soojustagastusega ventilatsiooniseadmed need, mida tasub erinevate lahenduste vahel kaaludes eelistada.
Sobib Eesti kliimasse
Vanemasse majja on toimiva ventilatsioonisüsteemi planeerimine ja väljaehitamine keerukam kui uue hoone puhul. Arvesse tuleb võtta kõiki füüsilisi ja ehituslikke piiranguid, mida hoone meile seab. Võib olla pole mõnel juhul võimalik igasse ruumi tsentraalseid õhujaotuse torustikke viia. Siis tuleb kasutada detsentraliseeritud lahendust ning paigaldada hoone erinevatesse ruumidesse-osadesse eraldi ventilatsiooniagregaadid.
Võib ka juhtuda, et tavaliste metallist õhujaotuse torude kasutamine on keeruline ja valida tuleb paindlikumad plastikust torud. Säärasel juhul võiks pöörata pilgu Zehnderi plastikust Comfosystemi torude suunas, mis on eriti paindlikud ja saadaval ka lapikul kujul ning sobilikud just kitsastes oludes paigaldamiseks.
Et olla täiesti veendunud, et välja valitud ventilatsiooniseadmed sobivad just eestimaisesse kliimasse, võiks kaaluda siinsamas Eestis välja töötatud ja arendatud Airobot ventilatsiooniseadmeid. Airoboti soojus- ja niiskustagastusega ventilatsiooniseadmed on ehitatud pidades silmas just meie klimaatilisi tingimusi ning need peavad vastu ka käreda pakasega.
Lisaks on Airboti ventilatsioonid nutikad ja säästlikud. Tänu CO2 tuvastamisele saab süsteem aru kui kedagi kodus pole ja lülitab end energiasäästu režiimile. Seade monitoorib niiskus- ja CO2 anduritega sisekliimat ning kohandab näitajate halvenedes automaatselt seadmete tööd, et sisekliima normi viia.
Ära lase soojust raisku
Kui eesmärgiks on üheaegselt maja sisekliima parandamisega tõsta hoone energiatõhusust, siis tuleks valida kõrge soojustagastuse näitajaga ventilatsiooniseadmed.
Komfovent on tootja, kelle seadmed on soojatagastuse näitajatelt tippklassis. Komfoventi soojustagastuse määr ulatub parimatel seadmetel lausa 86 protsendini. See näitab, et seade ei lase majas leiduval soojusel raisku minna ning läbi selle väheneb ka hoone küttesüsteemi üldine töömaht. Kõrgest efektiivsusest annab tunnistust ka tootjale väljastatud Passive House sertifikaat, mis tõestab, et seadmed vastavad kõige madalama energiatarbe standarditele.
Kindlasti ei tasu mööda vaadata ka Systemair seadmetest. Systemair on taasiseseisvunud Eesti staažikaim ventilatsioonisüsteemide ekspert, kel on selles vallas üle 30 aasta kogemusi, sh kogemusi just vanade hoonete ventilatsioonisüsteemide ümber- ja väljaehitamisel. Systemairi SAVE ventilatsiooniseadmed omavad Eurovent sertifikaati, mis kinnitab et tootja poolt esitatud tehnilised andmed on kontrollitud ja laboratoorselt kinnitatud. Seega mitte lihtsalt soe õhk ja tühjad sõnad, vaid täielik garantii välja lubatud vekslile.
Mugav nutiseadmest hallata
Absoluutset tippklassi ventilatsiooniseadmete külmakindluses pakub meie põhjanaabrite Vallox. Tegemist on A+ energiaklassi seadmetega, mille külmakindlus on proovile pandud lausa 38 miinuskraadi juures.
Innovaatiline Norra ventilatsiooniseadmete tootja Flexit jääb eriliselt silma oma FLEXIT GO juhtimissüsteemiga. Ventilatsiooniseadmeid saab mugavalt hallata nii arvutist kui mobiilist. Loomulikult on võimalik seadmeid juhtida kohapeal läbi füüsilise juhtpuldi, mis on kasutajaliidese mugavuse ja intuitiivsuse viinud täiesti uuele tasemele.
Vanasse majja ventilatsiooniseadmeid valides tuleb olla avatud ja tähelepanelik ning pidada meeles, et hea sisekliima on elukvaliteedi aluseks sõltumata hoone vanusest.