Laevad pritsivad vette rohkelt keemiat

Laevad pritsivadViimase poole aastaga on palju tähelepanu saanud nii-öelda lennukisabad. Üldjuhul kaovad lennukite tekitatud „pilved” koheselt, kuid üha rohkem on märgatud, kuidas need kondensatsioonirajad jäävad taevasse tundideks ning valguvad seal laiali. Seda on põhjendatud keemiat pritsivate lennukitega. Nüüd on selle kõrval populaarsust kogumas teine nähtus – keemiat pritsivad laevasabad.

„Laevade pilsiveest levitatav geovesi katab kiiresti suure pinna mereveest ning avaldab kohest mõju akvatooriumite merepõhjasetete dünaamikale ja rannaprotsessidele. Laevade „lisanditega“ pilsivee merre laskmine on kompleksne keemiline „vaippomm“,” teavitab internetiportaal Avanejad.

„See laik sisaldab vastavalt regioonile UV blokeerijat, meretaimestiku GMO-seemneid, kalade kudemispaikade geneetilisi nanostimulante või hoopis võõrliikidest vetikakolooniaid,“ kirjeldab pilsivee rakendamist Indoneesia netifoorum Ikan-dan-Laut.

Kuidas ära tunda keemiat täis laevasaba? Üldjuhul jäävad keemilised koostisosad pinnale hõljuma ning seetõttu erinevad ülejäänud mereveest märgatavalt. Näiteks kui Soome laht on enamjaolt roheline, siis laevasaba võib selles olla hoopis sinine.

Allikas: Avanejad

Foto: http://fc09.deviantart.net/fs70/i/2011/199/1/0/ship_trail_by_liznemmers-d40mkj6.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply