13-aastane poiss avastas uue viisi päikeseenergia kogumiseks

https://www.youtube.com/watch?v=xaOR4nXo9AA

13-aastane ameeriklane Aiden Dwyer avastas revolutsioonilise võimaluse päikeseenergia kogumiseks. Poisi idee sai kõrgelt hinnatud ka üleriigilisel loodusteaduste olümpiaadil.

Idee sündis kui noor Aiden matkamas käis ja puid vaatles. Tal tekkis arusaam, et puu üheks ülesandeks on koguda päikeseenergiat ning seetõttu hakkas poiss otsima viise, kuidas puude külge päikesepaneele paigaldada. Ta uuris matemaatilisi valemeid, et selgitada, kuidas õieti puud energiat koguvad ning jõudis Fibonacci numbriteni (numbritejada, kus esimesed on alati 0 ja 1 ning järgmised numbrid eelnevate summa, nt: 0, 1, 1, 2, 3, 5 – toim). Aiden kasutas seda valemit loomaks uudse lahenduse päikeseenergia kogumiseks.

Aiden võitis Fibonacci numbrite ja puude omavahelise seose teoreemiga üleriigilise loodusteaduste olümpiaadi, mis tõi poisile ühtlasi ka kutse Valgesse Majja, kus ta enda ideest USA presidendile Barack Obamale rääkis.

„Aideni töö üllatas meid. See oli kõige praktilisem töö ja on imeline, kuidas ta puid vaadeldes sellise revolutsioonilise idee peale tuli,”  ütles Ameerika Loodusmuuseumi doktor Rosamond Kinzler.

Allikas: Humans Are Free

Be the first to comment

Leave a Reply