Magneesiumi olulisus raseduse ajal

Rasedus on eriline aeg nii emale kui ka lapsele. Organismil on vaja kõike rohkem, seehulgas rohkem energiat, valke, süsivesikuid, rasvu, vitamiine, mineraale jne. Mineraalid ja vitamiinid on raseduse ja sünnituse ajal eriti olulised, kuna nende puudus võib tõsiselt rikkuda lapse tervist.

Toitumisnõustajad soovitavad päevase magneesiumitarbimisena 4 – 12 milligrammi ühe kehamassi kilogrammi kohta ning seda kogust tuleks raseduse ajal suurendada umbes 35%. Raseduse ajal toimuvad kehas muudatused, mis vajavad rohkem magneesiumi, kuna keha väljutab magneesiumi uriini kaudu ning see imendub keha kaudu ka lapsele. Oksendamine ja toidutalumatus üksnes võimendavad magneesiumipuudust ehk teisisõnu – ema organism kaotab magneesiumi kiirelt ning seda tuleb pidevalt taastada.

Kuni 18-aastased rasedad naised vajavad umbes 400 mg magneesiumit päevas. Vanemad naised – 350 päevas. Kuni 18-aastased imetavad naised vajavad 360 mg ja alates 19. eluaastast kuni 30. eluaastani: 310 mg päevas.

Magneesium kiirendab ossifikatsiooni, suurendab luude vastupidavust ja aitab kaasa loote luude loomisele. See mõjutab ka emaka kokkutõmmete intensiivsust ning tavaliselt kasutatakse magneesiumsulfaati kokkutõmbumiste allasurumiseks. Vastasel korral võib magneesiumipuudus organismis esile tuua enneaegse sünnituse ning seega on äärmiselt oluline jälgida raseduse ajal magneesiumitaset.

Raseduse ajal võivad jalakrambid muutuda tihedamateks ning see on täiesti naturaalne järgnevatel põhjustel. Lapse ja keha loomuliku madala magneesiumitasandi tõttu hakkab keha imendama magneesiumi kohtadest, kus seda peamiselt hoitakse – lihastest. Seejärel saavadki alguse lihaskrambid, mis on üks märke sellest, et keha vajab lisanduvalt magneesiumi.

Me ei tohiks unustada ka kaltsiumi rolli, mis käib käsikäes magneesiumiga. Kui magneesium rahustab lihaseid, siis kaltsium stimuleerib lihaste kokkutõmbeid. Õige magneesiumikogus hoiab seejuures ära ka emaka kokkutõmbeid enne 35. raseduse nädalat.

Hormonaalsete muutuste tõttu võivad naised raseduse ajal kogeda unetust, ärritust ja haiglast olekut. Magneesiumipuudus võib olla üks põhjustest, mis võib viia tuimuse, apaatia ja neuroosini.

Rasedus võib mõningatel naistel tekitada ka migreeni, isegi neil, kellel pole seda kunagi olnud. Migreen on raseduse ajal normaalne hormonaalsete muutuste tõttu ning magneesium võib aidata migreenipeavalu vähendamisel. See aitab rahustada ajus olevaid veresooni ja ennetada piimhappe kogunemist, mis võiks muidu põhjustada pinget ja migreenivalu.

Lisaks tasakaalustab see mineraal vererõhku ja parandab valulävi, mistõttu on sünnitus mugavam ja talutavam. Kui raseduse ajal saab keha vajalikul määral magneesiumi, ennetab see emaka enneaegseid kokkutõmbeid.

Uuringud on näidanud, et lisanduv magneesiumitarbimine raseduse ajal on näidanud positiivseid mõjusid lapsele või mitte mingeid mõjusid üldse, mis tähendab, et magneesiumilisandid on lapse jaoks täiesti turvalised.