Murutraktorid ja aiatraktorid

Majaomanikud, kellel on ka suured aiad, võivad olla tüdinenud muruniiduki pidevast lükkamisest. Selle momendini jõudes tasub kaaluda muru- või aiatraktori soetamist. Traktor võib tavalise aiahoolduse kordades kiiremaks muuta.
Murutraktoritel on erineva jõudlusega mootorid ning ka erineva laiusega lõiketerad. Kui vajad abi otsustamisel, millist mudelit soetada, siis siin on paar kriteeriumit, mis protsessi lihtsamaks teevad:

Niidetava ala suurus aitab otsustada ka selle, kui suurt traktorit on vaja

Veendu selles, et saad oma murule sobiliku suurusega traktori:

  • 0.2 – 0.4 hektarit – selle suurusega ala jaoks on hea valik murutraktor, vähemalt 14hj mootor ning lõikelaius kuni 106cm.
  • 0.4 – 0.8 hektarit – sellise suurusega ala jaoks on hea valik lõikelaius 106cm kuni 116cm ning 14-16hj mootor.
  • 1.2 hektarit ning rohkem –  kui niidetava ala suurus on niivõrd suur, siis ühelt poolt on sul tõesti vedanud, teiselt poolt läheb rohkem aega niitmisele. Ideaalseks lahenduseks on aiatraktor, lõikelaius 116cm kuni 137cm ning 18-24hj mootor.

Lisaks niidetava ala suurusele, kuidas veel määratleda, millist murutraktorit on vaja?

Murutraktorid on tihtipeale nagu autod – on olemas lihtsamaid ilma täiendusteta mudeleid ning ülivõimsaid rohkete funktsioonidega mudeleid. Ja lisaks kõik, mis sinna vahele mahub. Järgmine asi, mida arvesse võtta, on erinevad lisad nagu lehekorjaja, eemalelükkav tera, lehepuhur või lumesahk. Kui sa arvad, et vajad tulevikus neist rohkem kui ühte, siis tasuks investeerida aiatraktori soetamisesse, mis lubab lisasid lihtsalt kasutada.

Mis vahe on aiatraktoritel ja murutraktoritel?

Kui plaanid ostetavat masinat kasutada muru niitmiseks, piisab murutraktorist. Neil on küll mitmeid erinevaid lisavõimalusi, kuid ei tasu oodata vedamis- või tõstevõimekust. Kui kavatsed traktorit kasutada ka selleks, et midagi vedada või lükata, nagu näiteks puhurit, lisalõiketera või midagi muud, siis on sul vaja aiatraktorit.

Aiatraktoril on raskem raam ning käiguvahetussüsteem ja suuremad tagumised rattad, mis teeb selle sobilikumaks ka suuremateks niitmistöödeks. Aiatraktoril on rohkem jõudu (üldiselt 20-27hj) ning need suudavad edukalt tulla toime kultivaatori, külvaja, käru ning muude lisamasinatega töötamisega. Selleks aga, et seda teha, on neil vaja rohkem jõudlust, kui on murutraktoritel.

Teised valikud, mida kaaluda:

Manuaalne või automaatne käigusüsteem

Kui niidetaval alal on vähe takistusi, siis on paremaks variandiks manuaalne käigusüsteem, mis võimaldab hoida püsivalt sobilikku kiirust. Kui aga on rohkelt takistusi, millest peab mööda manööverdama, siis võib paremaks variandiks olla automaatne käigusüsteem, mis lubab kiirust tõsta ja langetada, kasutamata selleks sidurit. Automaatse süsteemiga traktoril on piiramatult erinevaid kiiruseid.

Kogumine või multšimine

Paljud traktorid suudavad teha mõlemat, kuid on ka mudeleid, mis ei suuda kumbagi teha.

Ühesilindriline või kahesilindriline

Olemas on kahte erinevat tüüpi mootoreid: kahesilindriline mootor (enamjaolt 16hj või rohkem) tähendab rohkem tasakaalu, jõudlust, paremat jahutust ning pikemat mootori eluiga. Ühesilindriline mootor – piisavalt jõudlust, et niita väiksemat ala.

Kuidas saada murutraktorit ostes parim pakkumine?

Uue murutraktori parima hinnaga ostmine on võrdlemisi lihtne, kui jälgid mõnda lihtsat juhist:

  1. Osta väljaspool hooaega. Enamjaolt kasutatakse murutraktoreid kevadel ja suvel, nii et sügisel ja talvel ostetakse neid vähem – see tähendab, et just siis on õige aeg neid osta! Küll aga tuleb silmas pidada, et väljaspool hooaega ostmine tähendab ka väiksemat valikut.
  2. Vaata ringi. Erinevates poodides võivad samadel mudelitel erinevad hinnad olla. Võrdlusesse tuleks lisada vähemalt kolm või neli poodi, mis aitab lõppkokkuvõttes raha säästa.
  3. Hoia silma peal eelmise aasta mudelite lõpumüügil. Nagu autodel, tulevad ka murutraktoritel iga aasta uued mudelid, uue stiiliga. See tähendab, et vananenud mudelid tuleb ruumi juurdetekitamiseks eest ära liigutada ehk ära müüa, mis omakorda tähendab allahindluseid.
  4. Tootel olev hind ei tähenda ilmselgelt selle hinna maksmist. Variant oleks kaasa võtta paber, kus on kirjas teiste poodide sama mudeli hind ning juhul kui see on madalam, paluda poel teha allahindlust. Kui müüja ei ole sellega nõus, tasub paluda poejuhataja jutule, kellel on allahindluse tegemiseks rohkem võimalusi.