Pilvelõhkuja, mis näeb välja nagu WC-hari

Pilvelõhkuja, mis näeb välja nagu WC-hariRootsis Stockholmis on hoone, mille ehitamine 1997. aastal pooleli jäi. Nüüd on üks Rootsi arhitektuuribüroo välja tulnud projektiga, mille tulemusel näeks pilvelõhkuja välja nagu WC-hari.

Kui näeme piltidel, videotel või reaalsuses mõnda suurlinna siluetti, eristame kergesti erinevaid kõrghooneid. Mõned tunneme ära just enda erisuguse arhitektuuristiili või kõrguse poolest. Usutavasti on nende hoonete stiil määratletud kindlale stiilile omaste joontega. Rootsis Stockholmis on nüüd planeeritud renoveerida kõrghoone, mis pärast valmimist enda väljanägemiselt WC-harja meenutaks.

1997. aastal alustati Stockholmis Södermalmis Söder Torni nimelise kõrghoone ehitamist, mis valminuna pidanuks olema 40-korruseline. Paraku katkestas Taani arhitekt Henning Larsen lahkhelide tõttu enda osaluse projektis ja hoone jäi lõpetamata. Nüüd soovib Rootsi arhitektuuribüroo Belatchew Arkitekter selle lõpuni viia, lisades hoonele puuduolevad korrused ning kasutades ehitamisel ka uudseid tehnoloogiaid.

Nimelt soovivad arhitektid hoone kõikide välisseinte külge elektrienergia tootmiseks paigaldada n-ö elastsed kõrred, mis toodaksid väidetavalt energiat ka kõige nõrgemast tuule liikumisest. „Kõrrelise” lahenduse suureks eeliseks on asjaolu, et erinevalt tuuleturbiinidest ei tekita need motoorset heli ja seetõttu ei häiri ka ümberkaudseid ega hoones elavaid-töötavaid inimesi. Enda väljanägemiselt meenutaks arhitektide loodud lahendusega hoone aga WC-harja.

Söder Torn Strawscraper oleks hea näide sellest, kuidas hoone suudaks endale ise tarbimiseks energiat toota. Samuti pidavat arhitektide sõnul sarnane lahendus looma hoonele ka liikuva ja ainulaadse välisfassaadi. Just liikuvus muudaks hoone elavaks ning pilkupüüdvaks juba kaugelt. Paigaldades hoonele ka valgustuse, saab hoone olemust ja värvi igal ajal muuta. Pilvelõhkuja tippu soovivad arhitektid ehitada spetsiaalsed platvormid, kust avaneks kaunis ja suurepärane vaade Stockholmi linnale. Samuti on plaan hoone ülemistele tasanditele projekteerida kohvik-restoran.

Kokkuvõttes tekitaks sellise hoone valmimine enda stiili ja lahenduse tõttu nii rahulolu kui ka vastumeelsust, kuid kindlasti on tegemist uuendusliku lähenemisega hoonete liigendamiseks ja seeläbi linna liikuvuse loomiseks. Arhitektuuribüroo loodab, et teistsugune lahendus pääseb tulevikus võidule paljudes kohtades ning siis saame sarnaseid ehitisi näha ka teistes linnades üle kogu maailma.

Allikad: www.belatchew.com, www.popsci.com, www.sv.wikipedia.org, www.dezeen.com

Foto: www.blog.archpaper.com/wordpress/archives/62100

Be the first to comment

Leave a Reply