Pilvelõhkuja, mis pöörleb 360 kraadi

Pilvelõhkuja, mis pöörleb 360 kraadiArhitektid üritavad ehitisi projekteerides üllatada uute lähenemistega. Itaalia arhitekt David Fisher projekteeris pilvelõhkuja, mis pöörleb 360 kraadi ümber oma telje.

Tänapäeval on suurlinnades tavaline näha kõrgumas pilvelõhkujaid. Inimesed on alati ihanud ehitada kõrgustesse ning nagu näha, on see ka õnnestunud. Paar aastat tagasi sai Dubais valmis ehitatud 828-meetrine Burj Khalifa, nüüd valmib Hiinasse 10 meetrit kõrgem Sky City hoone.

Itaalia arhitekt David Fisher proovib aga pilvelõhkujatega teha midagi veelgi erilisemat – panna see pöörlema 360 kraadi. Alguses oli plaanis rajada kaks esimest liigendatud kõrghoonet Dubaisse ja Moskvasse, kuid viimaste uudiste kohaselt rajatakse Dubaisse algselt kavandatud hoone hoopiski Londonisse. Väidetavalt jõudis Fisher pöörleva pilvelõhkuja ideeni enda sõbral New Yorgis külas viibides kõrghoone apartemendist välja vaadates, kus ühest toast nägi ta nii Hudsoni jõge kui ka East Riverit. See tekitaski temas mõtte, et miks mitte näha samast toast nii hommikust päikesetõusu kui ka õhtust päikeseloojangut.

Projekteeritavad ehitised on ise 80-korruselised ning ühe tiiru teeb korrus 90 minutiga. Hoone koosneb keskel asuvast tugevast betoonterasest valmistatud tüvest, mille külge liidetakse varem kokkupandud korteriteplokid.

Itaalias valmistatud korteriblokid tõstetakse tüve külge kinnitatud kraanaga enda kohale. Seega on ligi 90% hoonest juba eelnevalt tehases valmis ehitatud ning transporditakse ehitusplatsile valmistoodanguna. Väidetavalt saab ühe korruse valmis paigaldatud umbes kuue päevaga, samas kui tavahoone ehitamisel võib see koos viimistlusega aega võtta umbes kuus nädalat. Ka tööliste arvu pealt saab antud ehituse juures kokku hoida, nimelt läheks sellise hoone valmistamiseks ja püsti panemiseks vaja umbes 600 inimest, samas kui muidu oleks antud kõrgusega pilvelõhkuja puhul vaja ligi 2000 töötajat. Kõrgehitise kesktüves paiknevad liftid nii inimeste kui ka autode tõstmiseks. Seega saab selle hoone elanik parkida auto mitte parklasse vaid enda tuppa. Mis teeb aga antud kõrgehitise eriti keskkonnasõbralikuks on see, et kogu energia võtab see hoone iga bloki katusele paigaldatud päikesepaneelide ja iga korruse vahel olevate tuuleturbiinide kaudu. Kõik nad suudavad arhitekti sõnutsi toota energiat kogu hoonele, väidetavalt ligi 1 200 000 kilovatt-tundi energiat.

Kui keegi aga plaanib endale sellisesse hoonesse korteri soetada, siis peaks ta valmis olema lauale panema alates 3000 USA dollarit ruutmeetri eest. Tulevikus loodetakse, et sellisest uuendusest saab trend ning sarnaseid eksklusiivseid ehitisi saame näha mitmetes maailma linnades, muutes sellega ka linnad keskkonnasõbralikumateks.

Allikad: en.wikipedia.org, www.youtube.com, www.iam-architect.com, www.gizmodo.com

Foto: http://ryanfleetwood.wordpress.com/2011/10/

Be the first to comment

Leave a Reply