ue ajastu „veekiip”, millega saab magestada merevett

veekiipTexase ja Marburgi Ülikooli koostööna on valminud nn veekiibi prototüüp, millega on võimalik eraldada soola mereveest. Kuigi välja töötatakse ka alternatiivseid tehnoloogiaid, tähendab merevee magestamine tavaliselt selle surumist läbi membraani, mis võimaldab veel välja voolata, püüdes sealt kinni soola. Selline tehnoloogia on aga küllaltki kulukas ja nõuab võimsaid pumpasid.

Nüüd on aga rahvusvaheline teadlaste meeskond tutvustanud uut viisi merevee magestamiseks. Tegemist on meetodiga, mis tarbib vähem energiat ning on muljetavaldavalt lihtsam kui tavapärane soolade töötlemisviis. Uus meetod kasutab kiipi elektrivälja, mis eraldab mereveest soola, loomiseks. Eriliseks teeb asja see, et kiip vajab energia saamiseks ainult väikest kellapatareid.

„Puhas joogivesi ja põllukultuuride niisutamine on üks peamisi põhinõudeid, mis aitab säilitada ja parandada inimeste tervist,” ütles Texase Ülikooli õppejõud Richard Crooks, kes juhtis uuringut koos Marburgi Ülikooli professor Ulrich Tallarekiga.

Plastikust „veekiibi” protoüüp koosneb mikrokanalist, mis jaguneb kaheks haruks. Nende vahele lükatud elektroodid tekitavad kanalite ristumiskohal n-ö ioonide kahanemistsooni, mis suurendab sealset elektrivälja võrreldes teiste kanalitega. See muutus elektriväljas suunab soolad ühte kanalisse ja lubab soolavabal veel läbi voolata, jättes magevee ühele ja soolad teisele poole. Tegemist on elektrokeemiliselt vahendatud merevee magestamisega.

Professor Crooksi sõnul on protoüübi väljatöötamine alles arenemisjärgus, kuid seda meetodit kasutades on soolane vesi saadud ligikaudu 25% võrra puhtamaks. Joogikõlbuliku vee tootmiseks on vaja veest magestada ligikaudu 99%. Hetkel toodavad veekiibi mikrokanalid umbes 40 nanoliitrit destilleeritud vett ühe minuti kohta. Teadlased on aga ühel meelel, et seda protsessi saab kiirendada niivõrd palju, et toota mitu liitrit destilleeritud vett päeva kohta.

Süsteemi arendajaks on Okeanos Technologies, kelle sõnul on isegi võimalikuks peetud arendada välja joogiautomaadi-süsteem, mis hakkaks iseseisvalt tegutsema tootmaks joogikõlblikku vett tervele külale.

Allikas: http://www.gizmag.com/desalination-water-chip/28172/

Foto: http://images.gizmag.com/hero/waterchip.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply