Kuidas meedia meiega manipuleerib?

https://www.youtube.com/watch?v=GR5ZG_d1Scg

Teame, et massimeedia manipuleerib, kuid me ei tea siiani seda kui tõsiselt see meie valikuid ja maailmavaadet mõjutab.

Igapäevaselt loeme ajalehti, vaatame televisiooni ja kuulame raadiot. Olgu meie poolt jälgitav meediaväljaanne milline tahes – ühtne mõjutamine toimub kõigis. Erinevus väljendub lihtsalt mõjutamise eesmärgis.

Kui eesmärgiks on maailmavaate kujundamine või käitumisnormide vormimine inimese heaolu nimel, on tegemist positiivse ettevõtmisega. Kui aga mängus on omakasu, müüginumbrid ja reklaamimüük, siis on ka tulemus ainult kellegi eesmärke täitev.

Kas see on normaalne, et meedia võtab julgelt sõna mingil sündmusel või asjaolul, mis on võib-olla teise inimese elu pea peale keeranud, presenteerides situatsiooni nii nagu nemad seda näha tahavad? Meedia on siin informatsiooni vahendaja, kes huvitub ainult müüginumbritest, mitte sinu heaolust.

Siinkohal tekib küsimus, et mis siis ikkagi on meedia ülesanne?

Meedia näol on tegemist ühe võimsaima tööriistaga, millega kujundatakse kultuuri, käitumisnorme, arvamust, diskussioone ja palju muud. Ka Keskerakonna esimees ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar on enda raamatus “Tõde Eestist” kirjutanud, et Eesti inimestega on riiklikul tasandil juba aastaid süsteemselt manipuleeritud ning kummalisel kombel on inimesed selle üle isegi õnnelikud.

Me muudkui tarbime informatsiooni ning ei saa isegi aru, kuidas see meie vaateid mõjutab. Siinjuures oleks internet justkui meie pääsetee, kuid kui inimesed ei oska ka seal selekteerida õiget valest, on väga raske massimanipulatsioonist välja tulla.

Be the first to comment

Leave a Reply