Eksimine on inimlik ja vahel juhtub ikka, et inimesed teevad kirjavigu. Tšiilis sattus kirjaviga aga 50-peesosesele mündile, mis avastati alles siis, kui raha juba käibel oli.
Paljudes riikides on käibel enda isiklik valuuta, mis on üheks riikluse ja seeläbi ka patriotismi sümboliks. Raha trükkimine peab seega olema väga täpne ja põhjalik töö.
2010. aastal märgati Tšiilis ringlemas eriliselt imepäraseid 50-peesoseid münte. Inimesed pidasid neid algselt võltsinguteks, kuid hiljem konstateeriti, et tegemist on täiesti autentsete panga poolt emiteeritud müntidega.
Viga avastati esmakordselt Tšiili pealinna Santiago poes El Penique Negro (Musta penni pood). Milles siis müntide iseärasus seisnes? Nimelt oli 50-peesosele peenrahale kirjutatud riigi nime CHILE asemel hoopiski CHIIE. Huvitav on märkida, et tavapärase kontrolli käigus enne emissiooni seda viga justkui ei täheldatud või ei viidud seda tõenäoliselt üldse läbi. Tegelikkuses on viga nähtav ainult siis, kui münti põhjalikult uurima hakata.
Kokku läks ringlusesse ligi 1,5 miljonit münti aastaarvuga 2008, kuid pank ei hakanud pisivea tõttu münte käibelt ära korjama. Loomulikult tekitas antud juhtum ametiringkondades meelepaha ning selle tagajärjel oli panga juhtkond eesotsas Gregorio Inigueze ja Engraver Pedro Urzua Lizanaga sunnitud enda juhtivatelt kohtadelt lahkuma. Kui Iniguez’t otseselt veas ei süüdistatud – rõhutati vaid tema üleüldist sobimatust asutusse –, siis Lizanale heideti ette süüd eksimuse eest. Enda kaitseks kohalikule meediale antud intervjuus väitis Lizana, et enne mündi käibele laskmist kontrollisid seda veel paljud ametnikud.
Tuleb tõdeda, et Tšiili pangas ei ole tegemist esmakordse segadusttekitava juhtumiga. Nimelt on varasematel aastatel välja lastud mitmeid kuldmünte, mis olid mõeldud vaid autasudena tähtsatele riiklikele isikutele.
Praeguseks on 50-peesosest rahatähest kujunenud üks mündikogujate erilisemaid münte, mille eest mõned rikkamad kollektsionäärid üle kogu maailma on nõus välja käima mitmeid tuhandeid dollareid. Paraku münte enam nii palju ringluses ei ole, sest ka inimesed on aru saanud, et nende rahakotis seisev kahe suure i-tähega münt on rohkem väärt kui sellele kirjutatud 50 peesot. Seega kogutakse neid väga aktiivselt, et tulevikus nende pealt raha teenida.
Allikad: www.ilovechile.cl, www.bbc.co.uk, www.cnbc.com, www.english.pravda.ru
Foto: www.foolocracy.com/2010/02/how-do-you-spell-chile-mint-misspells-countrys-name-on-coin
Leave a Reply
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.