Marseille soovib kuritegevusele lõppu… Batmani abiga!

MarseillePrantsusmaal on kuritegevus mõnes piirkonnas tõusnud vägagi hirmuäratavatesse kõrgustesse. Paraku ei ole valitsusel ega linnavõimudel kuritegevuse ohjeshoidmiseks enam midagi teha. Seetõttu tekkis Facebooki liikumine nimega „Un Batman pour Marseille?”.

Kuritegevus on probleemiks pea igal pool maailmas. Kuidas selle vastu võidelda? Karmistada karistusseadustiku sätteid ning tõsta vangistusperioodi pikkust ja riiklike trahvide suurust? Tõenäoliselt neelaks see suure osa riikide iga-aastasest eelarvest.

Prantsusmaa Marseille linna elanikud on linnas valitseva kuritegevuse tõttu pideva hirmu all. Marseille näol on tegemist Prantsusmaa suuruselt teise linnaga, kus on ka suur immigrantide osakaal. Facebookis on otsustatud luua grupp nimega „Un Batman pour Marseille?” (Üks Batman päästmaks Marseille’d?). Tegemist on liikumisega, millele pani aluse 61-aastase pensionär Jacques Blondeli tapmine. Blondel üritas takistada kohalikus tubakapoes röövi, kuid relvastatud kurjategijad lasid mehe maha. Seepärast otsustasid linnaelanikud riputada Facebooki üleskutse, et Batman aitaks linnas kuritegevust ohjeldada nagu ta seda fiktiivses Gothami linnas tegi. Hetkel on lehega liitunud veidi üle 5000 inimese.

Loomulikult pole tegemist tõsiselt Batmani abiks ootava grupiga, vaid sellega üritatakse pöörata nii linna- kui ka riigiametnike tähelepanu turvalisuse vajakajäämisele. Inimesed pole valitseva olukorraga rahul, sest ametnikud ja poliitikud, kes on lubanud inimeste heaolu nimel võidelda, pole pärast valimisi suutnud ühtegi seadust ellu viia. Samuti ei ole oluliselt suurendatud korravalvurite hulka. Seega on üleskutse mõeldud ka selleks, et inimesed endale ise turvalist keskkonda üritaksid luua.

Petitsioonis on öeldud, et inimesed ei vaja sõnu, vaid tegusid. Üks liikumise initsiaatoritest Jean-Baptiste Jaussaud sõnas: „Poliitikud on lubanud siia tuua lisapolitseinikke, isegi vägesid, aga neid pole kusagil! Järgmisena mõtlevad nad äkki appi kutsuda Batmani?!”

Prantsuse siseminister Manuel Valls sõnas, et augustis toimunud Jacques Blondeli mõrvamine oli äratuskellaks kogu Prantsuse valitsusele ja otsekohe saadeti 150 lisapolitseinikku linna turvalisust suurendama. Aeg näitab, kas see arv ka olukorda parandab, kuid Marseille elanikud on skeptiliselt meelestatud.

Marseille on teadupärast käesoleva aasta Euroopa kultuuripealinn, kus toimuvad mitmed rahvusvahelised üritused. Praeguses valguses ei ole linn aga väliskülalistele atraktiivne. Ainuüksi sellel aastal on Marseille’s toimunud 13 gängide poolt korraldatud tapmist. Tegemist on narkokuritegevuselt sama suure tapmiste arvuga nagu New Yorgis. Linna 800 000 elanikust elab allpool vaesusepiiri 26%.

Allikad: www.huffingtonpost.co.uk, www.metro.co.uk, www.facebook.com, www.centrallondontoday.com, www.news.com.au

Foto: www.news.com.au/world-news/marseille-launches-petition-for-batman-to-save-it-from-crime/story-fndir2ev-1226704779787

Be the first to comment

Leave a Reply