Tõenäoliselt saame peale 10. septembrit öelda, et maailm pole enam kunagi endine. Seda just mobiiltelefonide turvalisuse vallas. Apple esitles Touch ID süsteemi, mis tähendab, et tulevikus ei pea me enam meeles pidama igasuguseid paroole, salasõnu ega PIN- ja PUK-koode. Kogu vajalik informatsioon, mille põhjal telefon meid isikustab, peitub meie sõrmejäljes.
Apple’i fännid üle kogu maailma ootasid pingeliselt käesoleva aasta 10. septembrit. Taheti teada, millega üks maailma juhtivatest ettevõtetest seekord välja tuleb. Tegelikult olid juba eelnevalt lekkinud kuuldused, et tegemist saab olema uue iPhone’i ja selle edasiarendusega. Uus iPhone tuligi ja seda suisa kahes erinevas vormis – kallim iPhone 5S ja odavam 5C. Kallim 5S telefon hakkab USAs maksma 699 USA dollarit, odavam 5C aga 599 dollarit. Kui 5S-il jäi eelkäijaga võrreldes suuresti kõik samaks – lisandus vaid kuldset värvi telefon –, siis 5C puhul tuldi välja plastikkorpusega, mis on saadaval viies erinevas värvitoonis: heleroheline, helesinine, punane, kollane ja valge.
Funktsioonide puhul tasub kindlasti ära märkida, et Apple lisas iPhone 5S-ile Touch ID ehk sõrmejälje tuvastamisseadme. See nupp asub iPhone’i Home nupu all. Tegemist polnud küll esimese korraga, mil tutvustati tuvastamissensoriga telefoni, kuid kahtlemata on tegemist palju põhjalikumalt läbimõeldud funktsiooniga. Eelnevalt on telefonidele tulutult samasugust sensorit rakendada proovinud Motorola ja Toshiba.
Apple’i Touch ID puhul ei ole inimestel enam vaja meeles pidada ei PIN-koode ega muid paroole – kogu turvatud informatsiooni saab iga isik lahti vaid enda sõrmejäljega. Kui selline lahendus leiab tehnoloogidelt suurt postiivset tagasisidet, siis oleme astunud tõenäoliselt ajahetke, kus muudetakse mobiiltelefonide ajalugu ning password’i numbrikombinatsioonid asendatakse sõrmejälje tuvastamisnupuga. Kasutaja sõrmejäljeinfo talletatakse igasse telefoni krüpteeritult ning see on kättesaadav vaid omanikule. Seega ei saa häkkerid antud telefoni sisse murda. Kui tekib soov sõrmejälge mõne materjaliga (nt plastiliin, vaha) jäljendada, siis pole see lihtsalt võimalik, kuna sensor tunnetab vaid omaniku sõrme puudutust. Telefoni avamisel ei mängi rolli asjaolu, kas omaniku käsi puudutab telefoni mõne teise külje alt kui tavaliselt või kas käed on määrdunud.
Loomulikult on teema leidnud juba üpris palju vastukaja, kuid see ei vähenda kindlasti Apple’i astutud sammu antud vallas. Oleme elanud maailmas, kus alates 1960. aastatest on turvalisuse tagamiseks kasutatud paroole ja salasõnu, kuid nüüd tundub, et Apple on ka teisi elektroonika- ja tehnikatootjaid viimas uude ajastusse, kus tegemist saab olema vaid biomeetrilise informatsiooniga. Seega on Apple jällegi oma uudsust tõestanud ja meil jääb üle vaid oodata, millega ettevõtte järgmiseks välja suudab tulla.
Allikad: www.gizmag.com, www.businessinsider.com, www.euronews.com, www.youtube.com, www.telegraph.co.uk, www.todaysiphone.com
Foto: www.todaysiphone.com/2013/09/new-touch-id-info-emerges-details-potential-issues/
Leave a Reply
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.