Maailma suurim vulkaan – üks suurimaid, mida teame meie Päikesesüsteemis olevat – on olnud varjul terve igaviku. Nüüd on aga teadlased selle ookeani põhjast leidnud ning tegemist on koletisega.
Tamu Massif istub Vaikse ookeani idaranniku põhjas ja hoiab enda all ookeanipõhja ligikaudu 310 000 ruutkilomeetri ulatuses, mis on kombineeritult Suurbritannia ja Iirimaa kogupind. Ja kuigi selle tipp ei ulatu ookeani pinnale ligilähedalegi, on see siiski 3,5 km kõrge – see on ligikaudu pool Mount Everesti kõrgusest. Tamu Massif jääb küll varju Marsil asuvale Olympus Monsile, mis on enda 28-kilomeetrilise kõrgusega teadaolevalt meie Päikesesüsteemi suurim vulkaan, kuid selle kogumaht on ainult 25% võrra väiksem.
Millelgi nii suurel ja hiiglaslikul on raske märkamatuks jääda ning vulkaani olemasolu üle oli ammu arutletud. Teadlased oletasid, et tegemist on hiiglasliku vulkaaniliste struktuuride kogumiga, kuni Texase A&M Ülikooli uurimisrühm avastas, et tegemist on vaid ühe vulkaaniga. Ja nimi „Tamu”? See on lühend ülikooli enda nimest (ingl Texas A&M University).
Õnneks pole Tamu Massif enam ammu aktiivne. Viimased pursked, mis aitasid vulkaanil just niivõrd suureks laiuda, leidsid aset 114 miljonit aastat tagasi. Sellest ajast saadik on seal laiutanud vaikus ning loodetavasti see ka jääb nii.
Ookeanipõhjas võib magada ka teisi hiiglasi, kuid seni, kuni leiame veel mõne kolossi, on Tamu Massif küllaltki muljetavaldav valitsev kuningas.
Allikas: Gizmodo; Australia Network News
Foto: http://img.gawkerassets.com/img/18z8pl4iekmdbpng/ku-bigpic.png
Leave a Reply
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.