NuOffice – kõige „rohelisem” kontorihoone maailmas

NuOfficeKeskkonnasäästlik lähenemine on trendiks ka arhitektuuris. Saksamaal Münchenis avati sellel aastal NuOffice ärikeskus, mida peetakse maailma kõige keskkonnasäästlikumaks kontorihooneks ning mis just selle tõttu on kogunud ka laialdast rahvusvahelist tähelepanu.

Maailmas on üha enam levivaks trendiks saamas keskkonnasäästlik lähenemine. Seda on selgesti näha erinevate firmade poolt toodetavate elektriautode näol. Keskkonnasõbralik lähenemine on aga populaarne ka arhitektuuris. Kontorihoonetest kõige kõrgema hinnangu on saanud Münchenisse rajatud NuOffice ärikeskus Domagkstrassel. Hoonet on hinnatud mitmete erinevate tunnustustega just enda säästliku lähenemise eest, mida kroonib „rohelise” ehituse kõrgeim tunnustus – LEED Platinum sertifikaat.

LEED hindamissüsteemi (Leadership in Energy and Environmental Design Green Building Rating System) koordineerib USA Rohelise Ehituse Nõukogu. LEED hindab objekte kuues keskkonna seisukohalt olulises valdkonnas: jätkusuutlik arendamine ehitusplatsil, vee säästmine, säästlik energiakasutus, keskkonnasõbralike materjalide valik, hoone sisekeskkonna kvaliteet ning uuenduslikkus disainis. Selleks, et sertifikaati saada, peab ehitis saama võimalikust 100 punktist vähemalt 80. Müncheni NuOffice hoone sai koguni 94 punkti, milleni pole maailmas seni veel ükski kontorihoone küündinud. Olgu mainitud, et Eestis on LEED sertifikaadi omanikuks näiteks Rocca al Mare kaubanduskeskus.

Milline on siis kõige keskkonnasäästlikum kontorihoone maailmas? NuOffice hoone iga detail oli arhitektuuribüroo poolt põhjalikult läbi mõeldud, et tagada hoone maksimaalne keskkonnasäästlikkus. Nii hoone liigendatus, küttesüsteem kui ka ventilatsioon pidid sellest lähtuma. Enda välisilme poolest ei erine see hoone teistest kaasaegsetest hoonetest just eriti palju. Küll aga ei soovinud hoone loojad ehitada järjekordset klaasist kontorihoonet.

Kütteks saadava energia saab NuOffice hoone katusel asuvate päikeseenergiat koguvate paneelide kaudu. Et aga hoonest ei kaoks suurel määral soojust, on hoone aknad kolmekordselt spetsiaalsetest klaasidest karastatud – see on eriti määrav just talviste ilmadega. Ka hoone ventilatsioonisüsteem lähtub ilmast ning on toimiv elektroonilise juhtimise kaudu. Seega kui väljas on külm, alustab tööd küttesüsteem ning kui ilmad lähevad soojemaks, lülitub sisse värskust toov ventilatsioon.

NuOffice valgustus põhineb üleni LED-lampide süsteemil, mida juhib automaatika ning mis arvestab päevavalguse hulka, et mitte rikkuda inimese silmanägemist ja et ka energia tarbimine toimuks vastavalt vajadusele. Lisaks on hoone rajatud erinevate transpordivahendite peatuste lähedusse ning elektriautodele on kontorihoone parklas mõeldud ka laadimispunktid.

NuOffice keskus on suurepärane näide innovatiivsest „rohelisest” lähenemisest arhitektuuris ning selle ühildamisest ärimaailmaga. Loodetavasti saab see olema teedrajav ehitis ka teiste keskkonnasõbralike hoonete ehitamiseks.

Allikad: www.inhabitat.com, www.trended.ru, www.gizmag.com, www.breathingbuildings.com, www.euronews.com, www.citycon.com

Foto: http://100sd.wordpress.com/2013/07/03/the-worlds-greenest-office-building-opens-in-munich-by-lori-zimmer/

Be the first to comment

Leave a Reply