Šveitsi Tehnoloogiainstituudi teadlane George Haller ja Francisco Beron-Vera USA Miami Ülikoolist leidsid sateliidipilte uurides ookeani põhjast musta augu sarnased anomaaliad. Ebaseaduspärasused leidsid aset Nõelaneeme hoovuses, mis kulgeb India ookeanist Aafrika idarannikule.
Must auk on ruumipiirkond, mille gravitatsioon on nii tugev, et igasugune mateeria, sh valgus, ei pääse sellest välja. Kosmoses on ülitihedad mustad augud ümbritsetud ülitugeva gravitatsiooniga, mis suunab footonid (elektromagnetkiirguse väikseim osake ehk kvant – toim) augu ümber tiirlema. Need ei kuku auku ega pääse minema. Samalaadne enam-vähem pritsmevaba liikumine tekib ka veekeeriste sees.
„Kolme kuu jooksul tekkis Nõelaneeme hoovuses kaks sarnast keerist. Aafrika lõunatippu jõudes liigub suurem osa veest tagasi India ookeani poole, ülejäänud veemass jõuab võimsate veealuste keeristena Atlandi ookeani,” vahendab Novaator.
Teadlaste arvates aitab sellise fenomeni avastamine paremini mõista prahi ja reostuse liikumist ookeanipõhjas. Prügi ja nafta jääb põhjas olevatesse keeristesse kinni ning liigub pikkade vahemaade taha. Oletatakse, et sarnaseid keeriseid võib esineda ka orkaanides ning teistel planeetidel meie Päikesesüsteemis.
Allikad: TopInfoPost, Novaator, Vikipeedia
Foto: http://preapism.com/wp-content/uploads/earth-eating_black_hole.jpg
Leave a Reply
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.