Areng vähiravis: teadlased leidsid 21 uut vähktõve “signatuuri”

Areng vähiravisRahvusvaheline teadlaste meeskond kirjeldas mutatsiooniprotsesse, mis juhivad vähkkasvajate arengut kolmekümnel kõige levinumal vähitüübil. Maailma juhtivas teadusajakirjas Nature avaldatud avastus võib aidata ravida ja ennetada erinevaid vähkkasvajaid.

Teadlased vaatlesid 7042 vähkkasvajat ja tuvastasid nende seast 21 erinevat mutatsioonimudeli „signatuuri” ja vähitüüpi, milles need eksisteerivad. Professor Sean Grimmond Queenslandi Ülikooli Molekulaarbioteaduste Instituudist avastas, et erinevad mutatsioonid põhjustavad vähirakkudes erinevaid protsesse, mis jätavad maha geneetilise „signatuuri”. „Kõiki vähitüüpe põhjustab geneetiline mutatsioon ja mõningatel juhtudel teame, mis neid mutatsioone soodustab – näiteks tubaka suitsetamine põhjustab kopsuvähki –, kuid suuremas osas on meie teadmised mutatsioonide tekkimisest märkimisväärselt piiratud.”

See uuring võimaldab avastada konkreetse geneetilise põhjuse, mille tõttu vähkkasvajad arenema hakkavad. Mõningatel juhtudel on võimalik tuvastada ka bioloogiline protsess, mis kahjustab DNAd ja tekitab vähki. 
„Näiteks leidsime, et APOBEC ensüümid on seotud rohkem kui 15 vähitüübi mutatsiooniga.” Kõik vähitüübid sisaldavad kahte või enamat „signatuuri”, mis kajastavad erinevaid protsesse ja aitavad kaasa vähi arengule.

Professor Andrwe Biankin Glasgow Ülikoolist väitis, et mõned mutatsioonilistest „signatuuridest” on avastatud mitmetel vähitüüpidel, teised aga esinevad ainult ühel vähitüübil. „Kahekümne viiel vähitüübil kolmekümnest esines „signatuur”, mis tekkis mutatsiooniprotsesside käigus seotud vananemisega.” Kõige vähem mutatsioone leiti lastel esinenud vähkide puhul ja kõige suurem mutatsioonide esinemissagedus oli vähitüüpidel, mis olid põhjustatud kokkupuutest tubaka ja ultraviolettkiirgusega. „On tõenäoline, et erinevate vähitüüpide uurimisel ja analüüsimisel ning andmete täpsustamisel, suudame tuvastada veel “signatuure”.”

„Me oleme tuvastanud suurema osa mutatsioonilistest „signatuuridest„ mis seletavad vähi geneetilist arengut ja ajalugu. Oleme hakanud mõistma keerulisi bioloogilisi protsesse, mis tekivad aja jooksul ja jätavad „signatuurid„ vähi genoomidesse.”

AllikadTopInfoPost

Foto: http://i1.wp.com/www.sciencealert.com.au/images/stories/DTKUTOO_cancer_shutterstock.jpg?resize=735%2C441

Be the first to comment

Leave a Reply