Põhjamaine eksootika – Sinine Laguun

Sinine LaguunEestist kaugel asuva saareriigi Islandi üheks külastatumaks paigaks on laavaväljade vahel asuv Sinine Laguun. Millega on selle populaarseima turismiobjekti näol üldsegi tegemist?

Paljud meist teavad hästi Skandinaavia riike, eriti Soomet, Rootsit, Norrat. Tõenäoliselt ollakse kursis ka seal toimuvaga ja sealsete piirkondade erinevate huvitavate vaatamisväärsustega. Paraku ühe Skandinaaviamaade hulka kuuluva riigi kohta me eriti palju ei tea, sest see asub meist palju-palju kaugemal – see riik on saareriik Island.

Kui küsida inimeste käest, mis te Islandist teate, siis mainitakse kas viikingeid või Islandi muusikut Björki, tänapäeval ehk teatakse ka ansamblit Sigur Ros. Kui aga küsitaks vaatamisväärsuste kohta, siis esimeseks vastuseks on tavaliselt alati vulkaanid. Neid on tõesti Islandil palju, kuid tegelikult on üheks kõige populaarsemaks vaatamisväärsuseks, mida Islandil külastatakse, hoopiski Sinine Laguun.

Millega siis Sinise Laguuni näol tegemist on? Tegemist on geotermilise veekeskusega, mida Islandil külastatakse väga palju ja mille pärast Islandile esmajoones ka tullakse. Igal aastal külastab veekeskust enam kui 400 tuhat külastajat eri maailma paikadest. Sinine Laguun annab tööd 200 töötajale ning tegemist on ühe suurima käibega ettevõttega Islandil. Asub Sinine Laguun (islandi keeles Bláa lónið) Islandi edelaosas Reykjanesi poolsaarel umbes 40 minuti autosõidu kaugusel pealinnast Reykjavikist.

Sinine laguun on inimeste poolt loodud veekogu, mis asub laavaväljal ning selle vesi saabub Swartsengi tehasest. 1976. aastal hakkas tehas oma jääkvett laskma laavakividest basseini. Viis aastat hiljem avastati aga selle vee raviomadused ning 1999. aastal avati kompleksne veekeskus ka laiemale publikule külastamiseks. Tänapäeval toodetakse Sinise Laguuni vett üle päeva ning selle vee teeb eriliseks selle mineraalainete sisaldus. Nimelt on vees leida rikkalikult nii räni kui ka väävliühendeid ning seetõttu on vesi väga kasulik nahahaigusi põdevatele inimestele. Vee temperatuur on aastaringselt umbes 36-40 kraadi. Eriti pidavat Sinise Laguuni vesi olevat tervistava mõjuga psoriaasi all kannatavatele inimestele, seetõttu soovitavad seda keskust külastada ka arstid. Vesi, mida eelnevalt kuumutatakse kõrgetel temperatuuridel ammutatakse enam kui 2000 meetri sügavuselt maa seest.

Lõpetuseks võiks mainida, et kuigi tegemist pole küll odava külastamiskohaga (hinnad algavad alates 40 eurost inimese kohta), siis enda erilisuse tõttu on see koht kindlasti külastamist väärt. Lisaks pakutakse Sinise Laguuni veekeskuses ka muid tervislikke teenuseid, nt massaaž ja ka erinevaid toitlustusvõimalusi. Eelkõige on aga tegemist ühe tõsiselt erilise asjaga, mida võiks oma silmaga näha ning kellel võimalus, ka ära kogeda.

Allikad: www.en.wikipedia.org, www.iceland-information.com, www.bluelagoon.com, www.newsweek.com

Foto: http://mezzmiee.files.wordpress.com/2011/08/blue_lagoon-a.jpg

 

Be the first to comment

Leave a Reply