Need, kellel on vähe huvi jalgrataste vastu, peavad naiste jalgrattaks sageli mis tahes linnajalgratast või klassikalises stiilis jalgratast. Kuid see, mis teeb jalgratta meeste-, naiste- või lasterattaks, ei ole mitte selle stiil, vaid raami suurus ja konstruktsioon. See ei ole seotud mitte ainult pikkuse erinevusega, vaid ka soopõhiste riietusdetailidega.
Erinev konstruktsioon
Paljud inimesed nimetavad naiste jalgrattaid lihtsalt linnatüüpi (klassikalisteks) jalgratasteks. See ei ole siiski õige eristus. Naiste- ja meesterattad erinevad mitme konstruktsioonilise detaili poolest.
Naiste jalgratas on disainitud nii, et sadula ja juhtraua vaheline kaugus on väiksem. Selle tulemusel on jalgratturil sirgem selg ja püstisem kehahoiak. Nendel jalgratastel on madalam horisontaalne raami risttala, millel on sageli kumer kuju. See on mõeldud selleks, et seda oleks mugav kasutada kleidi või seelikuga.
Meeste jalgratastel on raami risttala tavaliselt horisontaalne ja ulatub sadulast kuni juhtrauani. Meeste linnaratastel on samuti madalam horisontaalne raam sagedaseks mahatulemiseks ja sõitmiseks või ülikonnas sõitmiseks, kuid sadula ja käepideme vaheline kaugus on suurem kui naiste jalgratastel.
Kuna naised on üldiselt väiksemad ja lühemad kui mehed, on naisteratastel erinev suurus. Leitavad on nii väikses kui väga väikses suuruses rattad.
Teine disainierinevus, mis on seotud füsioloogiliste erinevustega, on lühem vänt, millele pedaal kinnitub, ja kitsam vahemaa käepidemete vahel, mis tagab mugava haarde.
Kas see peab olema naisteratas?
Jalgrattaid pea valima soo järgi. Jalgratta valikul on kõige olulisem jalgratturi pikkus. Nii võib pikem naine valida meeste jalgratta, kui see sobib tema pikkusele, on mugav sõita ja talle meeldib selle stiil.
Parim viis tagada mugav jalgrattasõit on valida õige suurus ja disain. Selleks peate teadma oma pikkust, jala pikkust jne. Enamikul tootjatel on olemas võrdlustabelid, mille abil on lihtne leida sobivaim raam. Hiljem, et jalgratas sobiks teiega ideaalselt, peate õigesti reguleerima sadula kõrgust ja juhtraua asendit.
Erinevad jalgrataste kategooriad
Teades, millise suurusega raam on kõige sobivam, peate otsustama, millist jalgratta stiili otsida. Need jagunevad elektri-, hübriid-, mägi-, linnaratasteks jne. Kõige mugavam naiste jalgratas linnas sõitmiseks on klassikaline jalgratas, millel on “luigeraam” ja suuremad rattad. Seda on lihtne pedaalida, see on ideaalne lühikesteks sõitudeks, sellel on palju varustust ja lisaseadmeid linnaelu jaoks, sellega on mugav sõita mis tahes riietuses, sellele on lihtne sageli peale ja maha minna.
Lisaks linnarattale on väga populaarsed ka hübriid- ja naiste mägijalgrattad. Naiste mägijalgrattad on mõeldud neile naistele, kes eelistavad pigem ekstreemseid kui rahulikke sõite – sõidud mägistes piirkondades, metsades, maastikul, kruusal jne.
Naiste hübriidjalgratas on mägijalgratta kergem versioon. See on samuti suurepärane valik naistele, kes sõidavad erinevatel pinnastel, alates asfaldist kuni metsaradade või kruusateedeni.
Spetsiaalsest jalgrattapoest bikko.ee leiad suure valiku erinevaid naiste jalgrattaid.