USAs avati esimene paberraamatuteta raamatukogu

Paberraamatuteta raamatukoguTehnoloogiaajastu toob endaga kaasa palju muutusi. Texases avati hiljuti esimene raamatukogu, kust külastaja ei leia ühtegi paberraamatut. Selle asemel on lugejal ligipääs kõikidele raamatutele ja teavikutele nii laua- ja tahvelarvutite kui ka e-lugerite vahendusel.

Tänu tahvelarvutite levikuga on nüüd turul lisaks paberraamatutele ka e-raamatud. Uut trendi näitab ka Ameerika Ühendriikides San Antonios Bexari maakonnas asuv BiblioTech ehk esimene paberraamatuteta raamatukogu.

BiblioTechi sisenedes ei leia te ühtegi raamaturiiulit, vaid hoopis arvukalt laua- ja tahvelarvuteid ning suurel hulgal e-lugereid. Sajad tehnikavidinad ootavad külastajaid, et viimased nende abiga e-raamatuid lugeda saaksid.

„Inimesed peavad seda nägema. See on raamatukogude tulevik,” sõnas Mary Graham, Lõuna-Carolina Kommertskoja üks esindajaid. „Kui soovime rajada uusi raamatukogusid, siis just selliste lahenduste poole tuleb meil liikuda.” Kokku kuulub raamatukokku praegustel andmetel ligi 10 000 e-teavikut. Lugemissaalid on sisustatud 150 e-lugeri, 50 lauaarvuti, 25 sülearvuti ja 25 tahvelarvutiga.

Üks külastajatest, 19-aastane Abigail Reyes ütles uue raamatukogu kohta nii: „Ma tunnen paberraamatutest puudust. Mulle ei meeldi eriti tahvelarvutis olemine. Pidev ekraani ees istumine paneb silmad valutama.”

Kuigi Texase osariigis üritatakse olla innovatiivsed, siis on tegelikkuses antud projekt tõstatanud küsimuse, miks rajati e-raamatukogu piirkonda, kus lugemus ja kirjaoskus on vähene. San Antonio on küll suuruselt seitsmes, aga kirjaoskuselt alles 60. linn USAs. Samuti ei ole piirkonnas paljudel peredel isegi internetiühendust. Kuid nagu esineb kriitilisi arvamusi, leidub ka positiivset tagasikaja. BiblioTechi suurimaks eeliseks peetakse selle odavust võrreldes paberraamatukoguga. Näiteks kulus 2010. aastal Austinisse rajatud paberraamatukogu rajamiseks 120 miljonit dollarit, samas kui BiblioTechi eestvedajatel kulus selleks vaid 2,3 miljonit dollarit.

Tegemist on osaliselt ka projektiga, millega loodetakse püüda Aasia riikide tähelepanu, sest just viimased on uute tehnoloogiliste vahendite loomisel ja kasutamisel äärmiselt entusiastlikud.

Allikad: Inhabitat, USA Today, New York News

Pilt http://clubhousenews.com/wp-content/uploads/2013/10/Bibliotech-digital-library-610×356.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply