Ilukirjanduse lugemine võimendab ajutegevust

Ilukirjanduse lugemine võimendab ajutegevustRaamatut lugedes samastame end aegamisi tegelastega, elades läbi nii nendega toimuvat kui ka nende emotsioone. USA teadlased on leidnud, et haarava kirjanduse lugemine aktiveerib ja treenib meie ajutegevust ning arendab mälu.

USA Emory Ülikooli teadlased leidsid läbiviidud uuringu käigus, et kaasahaarava ilukirjandusliku romaani lugemisel toimuvad ajus mitmed positiivsed muutused. Nimelt tekib huvitava raamatu lugemisel kõrgendatud seos aju eri osade vahel ning neuroloogilised muutused muudavad inimese vastuvõtlikumaks suurele informatsioonihulgale, aidates asju paremini meelde jätta.

„Muutused aju närvisüsteemis sisendavad meile raamatut lugedes, et oleme justkui peategelased. Kõik, mis nendega raamatus juhtub, toimub ka meie ajus,” räägib uuringut juhtinud professor Gregory Berns. „Me teame, et hea kaasahaarav lugu võib meid panna piltlikult nägema asju teise inimese ja/või tegelase silmade läbi. Nüüd saame väita, et see toimub ka bioloogiliselt meie ajus. Tegemist on nn mälu petmisega, mis tähendab, et inimene mõtleb tegevusele, mida ta reaalselt ei tee.”

21 tudengi peal läbiviidud uuringus paluti kõigil osalistel lugeda 2003. aastal ilmunud põnevikku „Pompeii”. „Valisime selle raamatu, sest peategelane kirjeldab Pompei linnas toimuvat, olles ise väljaspool linna ning märkides muutusi sealses elus pärast katastroofi,” kirjeldas professor Berns. „Oli oluline, et raamatul oleks mingi seos nii väljamõeldu kui ka reaalsusega ning antud teos kujutab reaalses elus juhtunut dramaatiliselt ja kujundlikult,” lisas professor.

Katsealused lugesid raamatut 19 päeva jooksul igal õhtul ning hommikul uuriti osaliste ajutegevust. Leiti, et pärast raamatu lugemist on inimeste ajutegevus kõrgendatud olekus kuni viis päeva, nad jätavad asju paremini meelde ja on vastuvõtlikumad suuremale hulgale informatsioonile.

Allikad: Daily Mail, The Independent

Pilt: http://2.bp.blogspot.com/-TGGiHmKg69Q/TclwPTEwX7I/AAAAAAAAB7U/sHaKEJ62hxE/s1600/reading-a-book.jpg

Be the first to comment

Leave a Reply