Hiinas leidis käesoleva aasta juulikuus aset traagiline juhtum, kus noor hiinlanna Ma Ai Lun suri elektrilöögi tagajärjel kui hakkas enda iPhone 5-ga välja helistama. Kohalikud ametivõimud ja Apple on õnnetuse kohta algatanud põhjaliku uurimise.
Apple’i iPhone on hitt-toode, mille nimel on inimesed valmis järjekorras seisma isegi terveid öid, et olla need esimesed õnnelikud, kes uue mudeli omanikeks saavad. Telefoni krõbe hind ei võimalda aga paljudel seda endale lubada. Kes aga siiski telefoni kasutab, ei kujuta ilma selleta enam elu ettegi.
Hiinas leidis juulikuus aset juhtum, mille üheks osaliseks on iPhone’i telefon. 23-aastane naine nimega Ma Ai Lun suri, kui hakkas sooritama kõnet akut laadiva iPhone 5-ga. Noor naine leiti maas lamamas, telefon tema kõrval oli ühendatud laadijaga. Uuringute käigus selgus, et surma põhjuseks oli elektrilöök.
Paraku ei ole veel täiesti kindel, millistel asjaoludel õnnetus aset leidis ning kas viga oli üldse telefonis. Ma õde kinnitab, et telefon oli ostetud 2012. aasta detsembris Apple’i ametlikust poest. Ka lisatarvikute komplekt oli sealt ostetud. Pärast õnnetust postitas Ma õde enda Twitteri kontole üleskutse, et inimesed ei vastaks ega helistaks akut laadivate telefonidega. Seda postitust jagati enam kui 3000 korda. Apple avaldas omastele kaastunnet järgnevalt: „Oleme kurvad ja avaldame kaastunnet Ma omastele. Uurime õnnetuse asjaolusid põhjalikult ja teeme koostööd, et selgitada välja toimunud õnnetuse põhjused.”
Xinhua uudisteagentuuri andmetel ütlevad eksperdid, et antud juhul võis inimene saada 3- või 5-voldise elektrilöögi, mis ei tekita kehale mingisugust kahju. Ma Ai Luni kehalt leiti aga tugeva elektrilöögi tundemärke, mis tähendaks lööki alates 36 voldist.
Nanjingi kõrgkooli füüsikaõpetaja andis mõista, et tegemist võis olla vigastatud detailiga – näiteks vigastatud juhtme või laadijaga, millest tulenev löök võiski noore naise keha surmavalt läbistada. Seetõttu soovitavad ka eksperdid laadiva telefoniga kõnede tegemisest hoiduda.
Telekommunikatsiooniekspert Xiang Ligang leiab, et tegemist võis olla ka nn knockoff–laadijaga, mille kasutamist peetakse tavaliseks just Aasiamaades. Võimalik, et Ma laadija puhul oli tegemist ka teisele regioonile (nt Taiwan, Hong Kong, Jaapan) mõeldud tootega, mis ei ühtinud Hiina elektrisüsteemiga.
2010. aastal toimus teinegi sarnane juhtum, kus Kagu-Hiinas suri noormees laadiva telefoniga kõne sooritamise tagajärjel. Paraku polnud siinkohal süüdlast pikalt vaja otsida, sest telefonilaadija näol ei olnud tegemist originaaltootega ning lisaks oli laadija ka katki.
Allikad: www.phonearena.com, www.reuters.com, www.news.xinhuanet.com, www.edition.cnn.com, www.technobuffalo.com
Foto: www.trinikid.com/2013/07/sad-iphone-kills-23-year-old-woman.html
Leave a Reply
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.