Paavst Franciscus: “Katoliku kirik peab end reformima”

Paavst FranciscusRooma paavst Franciscus andis vastantud invtervjuus mõista, et katoliku kirik peab end mõjuvõimu hoidmiseks ja suurendamiseks reformima. Paavsti usutluses oli küsimusi nii isiklikul tasandil kui ka katoliku kiriku kohta.

Vatikan omab enda väiksusest hoolimata maailmas suurt võimu ja seda just tänu katoliku kirikule. Rooma paavstide ütlemisi jälgitakse väga põhjalikult ning nende seisukohti eriliste küsimuste kohta analüüsitakse sügavalt. Iseäranis ilmekalt on seda väljendanud uus Rooma paavst Franciscus.

Paavst Franciscus andis jesuiitide ordu esindajale intervjuu, mis avaldati nende ajakirjas 16 erinevas paigas üle kogu maailma. Ligi 10 000-sõnalises intervjuus puudutas paavst Franciscus mitmeid valuteemasid, mille kohta katoliku kirik pole tahtnud mingit seisukohta välja öelda. Tema arvates peaks katoliku kirik kaasaja probleemidele uut moodi vaatama ja seeläbi enda nägemuse kujundama.

„Selleks, et katoliku kirik ei kaotaks enda väärikust ja mõjuvõimu nagu kokkukukkuv kaardimajake, tuleks kirikul asju teisiti vaadata,” nentis paavst. Tema seisukoha järgi on katoliku kirik liialt kinni pisikestes detailides, mis konfessioonil edasi areneda ei lase. Paavst puudutas põgusalt ka kriitilisi teemasid nagu abordid, geiabielud ja rasestumisvastased vahendid. Paraku nentis paavst, et kuigi nendest teemadest tuleks rääkida ja kujundada ka mingisugune diskussioon, ei tohiks neid pidevalt esile tõsta ja kujutada, et need ongi ainsad probleemid, mille üle kirik arutlema peaks. Seega soovib paavst enda ametisoleku ajal nendele teemadele aega mitte kulutada. Geiabielude suhtes nentis paavst taas kord (temalt küsiti ka Brasiilia visiidi ajal, kas ta pooldab samasooliste kooselu ametlikuks tegemist): „Kes olen mina selle üle otsustamaks?”

Paavst vihjas ka, et naistel võiks katoliku kiriku hierarhias olla suurem roll. Ta ütles, et on ise elus just tänu ühele meditsiiniõele, kes eiras arstide poolt saadud eeskirju, kui Franciscus viibis raskes seisundis haiglas. See saatuslik samm tõi nüüdse paavsti elu ja tervise juurde tagasi.

Intervjuus andis paavst ka mõista, et on patustanud nagu iga teinegi ja enda eluajal läbi elanud mitmeid isiklikult raskeid aegu. Tema arvates on igal inimesel olnud hetki, mida sooviks praegu teisiti läbi elada.

Franciscus andis ka mõista, et konklaav on tema valinud katoliku kirikut reformima. Kirik on viimasel ajal saanud suure kriitika osaliseks ning tema ülesandeks on kiriku maine päästa. Lisaks mainis ta intervjuus, et paavstiks valituna tundis ta end alguses justkui puuris ning temale mõeldud tuba Vatikanis tundus hoolimata enda suurusest kuidagi võõras ning eemaldunud. Uue paavstina soovib Franciscus olla aga inimestele lähemal ja mõista rahva muresid ja ootusi kirikult.

Milline saab olema uue paavsti pärand enda järglasele, seda näitab vaid aeg. Küll on aga selge, et katoliku kirik üritab enda mõjuvõimu maailmas taas suurendada.

Allikad: www.dailymail.co.uk, www.nytimes.com, www.slate.com

Foto: www.newwaysministryblog.wordpress.com/2013/08/02/have-we-painted-pope-francis-gay-comments-too-optimistically

 

Be the first to comment

Leave a Reply