Kas sul on rulluisud juba olemas?

Suvi on oma imeliste ilmadega peaaegu kohal. Sportlikuks ajaveetmiseks on aina rohkem võimalusi, ent ka mitmed klassikalised lahendused väärivad tähelepanu. Rulluisud on suurepäraseks näiteks. Sobides nii täiskasvanutele kui lastele, on need universaalseks viisiks, kuidas õuesolemist aktiivsemalt nautida.

Rulluisud algajatele ja edasijõudnutele

Ajaga on valikuvõimalus vaid kasvanud. Ühelt poolt on see tervitatav – tänu sellele saad leida täpselt sellised rulluisud, nagu soovid! Teiselt poolt võib see olla segadust tekitav – kuidas teada, milliseid rulluiske valida, kui viimasest rulluisutamisest on möödas mõnikümmend aastat või ei olegi varem rulluiskudele jõudnud?

Võid olla kindel, et kui artikli lõpuni loed, on palju selgem pilt, mida poodi minnes vaadata ja kuidas valida rulluisud, mis teenivad sind veel pikalt. Näiteks on väga erinevad algajatele ning edasijõudnutele mõeldud rulluisud. Heaks näiteks on rattasuurus. Suuremad rattad aitavad kiiremini liikuda, ent tasakaalu hoidmine on keerulisem. Samamoodi nõuavad suuremad rattad paremaid oskusi, et nii pöörata kui pidurdada. Algaja rulluisutaja jaoks on hea rattamõõt 84-90mm.

Vali vastavalt oskustele ja eesmärgile

Kõige rohkem oled tõenäoliselt märganud nn fitness rulluiske. Võrdlemisi hea manööverdamisvõime, mugavalt pehme saapa ja turvalisust lisava lisapiduriga on need Hansapost e-poes saada olevad rulluisud populaarseks variandiks nii meeste kui naiste seas.

Veelgi paremat manööverdamisvõimet pakub jäiga ehk plastikust saapaga rulluisk, millel on tihtipeale ka suuremad rattad ja puuduvad pidurid. Tavakasutajast harrastajale ei ole need seega parim valik. Samamoodi on märkimisväärselt tugevamast materjalist trikitamiseks mõeldud rulluisud, et tulla toime agressiivsema sõidustiili ning suuremate põrutustega.

Väiksematele lastele ning algajatele mõeldes tasub kaaluda mitte vaid traditsioonilise ülesehitusega rulluiske vaid ka neid, kus kaks ratast on ees ja kaks ratast taga. Tänu laiemale toetuspinnale on tasakaalu hoidmine ning rulluiskudega liikumine oluliselt kergem.

Tähtsad pole vaid rattad, aga ka saabas ise

Kõrgema säärega saabas aitab tasakaalu hoida ning seetõttu on need populaarseks esimeseks valikuks. Mida kogenum sõitja, seda madalamat sääreosa soovitakse, sest madalam sääreosa pakub nimelt rohkem vabadust ja täpsust manööverdamiseks ja üldiselt liigutamiseks.

Kindlasti ei tohi osta liiga suurt saabast ning seda eksisammu kohtab kõige rohkem lastele rulluiske soetades. Ühelt poolt on loogiline arvestada kasvuruumiga ja seetõttu ostetakse laste rulluisud julgelt numbri või kahe võrra suuremad. Tegelikult teevad jalas loksuvad rulluisud tasakaalu hoidmise ning rullikatega sõidu suisa võimatuks. Seetõttu on paremaks mõtteks reguleeritava suurusega rulluisud, et saabas saaks kasvada koos lapsega. Tihtipeale saab saabast suurendada lausa nelja-viie numbri võrra! Kõige lihtsam viis on minna Kaup24 e-poodi ning vaadata sealt, milliseid võimalusi lastele pakutakse.

Lisavarustus – mida vaja, mida mitte

Rulluiskudega pidurdamise klassikaliseks tehnikaks on rulluiskudega T-tähe moodustamine. Täpselt nagu iluuiskudel! Küll aga võib see tehnika paljude jaoks olla keeruline või lausa natuke hirmus ehk rulluisud võiksid tulla kannapiduriga. Pidurite puudumine on tavaliselt kasuks alles siis, kui oled jõudnud trikkide tegemiseni ning pidurid jääksid lihtsalt ette.

Muidugi peaks rulluiskude soetamisega kaasas käima turvavarustuse soetamine. See tähendab kindlasti kiivri olemasolu, aga ka rulluisukaitsmeid. Viimane asi, mida sa tahad, on lõpetada põneva asja proovimine häiriva vigastusega.

Kokkuvõttes saab öelda, et parimad rulluisud on need, mis on valitud vastavalt otstarbele ning vajadusele. Kindel on ka see, et rulluisutamine on nii hea spordiala kui ka võimalus pere ja sõpradega koos kulgedes mõnusalt aega veeta.