Keraamiline vs tavaline kööginuga – kumba eelistada?

Kööginoad

Kui lõikamine või hakkimine meenutab pigem saagimist ja nüsimist, siis on tagumine aeg mõelda uue kööginoa soetamisele. Heast köögiabilisest sõltub toidu valmistamisel väga palju. Seepärast ei maksa uisapäisa esimest ettejuhtuvat kokanuga poeriiulilt kaasa haarata. Esimese asjana tuleks endalt hoopis küsida: millist lõikeriista eelistada – kas keraamilist või klassikalist nuga? Neist esimene ei vaja Jaapani toidukultuuri austajatele pikemat tutvustamist.

Keraamiline nuga: Jaapani kokkade salarelv

Jaapani köögikultuur on üle maailma tuntud. Riisiroad ja nuudlid, sushi, sake, tempura, miso, ja sahsimi ning hulgaliselt mereande- ja vetikaid – need ja paljud teised Jaapanist pärit road on armastatud meilgi.

Jaapanlastele on oluline toiduainete ülitäpne lõikamine ja tükeldamine. Hoolikalt lõigutud tükid või viilud garanteerivad toidu kauni väljanägemise. Suurt tähelepanu pööratakse seal tegelikult tervele einekorra esteetikale: söögilaud peab olema ilusasti kaetud ning toidud maitsekalt serveeritud. 

Oma panuse on tõusva päikese maa toidukunsti üleilmsesse menusse andnud ka keraamilised kööginoad, mida jaapanlased kokkamisel väga palju kasutavad. Jaapani köögis tuleb tooraine tükeldada äärmiselt ühtlaselt ja selle ülesande täitmisel on žilett-terav keraamiline nuga asendamatu abivahend. 

Jaapani restoranides valmivad paljud toidud külastajate silme all. Klientide ees toimetamine eeldab kokalt vilumust ja kindalt kätt, aga kindlasti ka tööriista, mis lõikab puhtalt ja täpselt – publiku ees ei tohi ju eksida!

Jaapanlased ei kasuta keraamilisi nuge mitte alati ja mitte iga roa valmistamisel, kuid kindlasti teevad nad seda rohkem kui me Eestis harjunud oleme. Samas on ka meil see köögitarvik aina enam populaarsust võitmas, eeskätt just profiköökides. Menu põhjuseid ei tule kaugelt otsida.

Tugevate toitude lõikumiseks

Omad plussid on ka tavalisel terasest lõiketeraga kööginoal. Tavaline kööginuga ei pruugi küll nii filigraanselt lõigata kui keraamiline, kuid inimesed on nendega lihtsalt harjunud. Jaapanlasedki kasutavad liha töötlemisel, kala fileerimisel ja näiteks sushi valmistamisel just nimelt terasest lõikeriistu.

Kõrgsüsinikterasest või mitteroostevabast terasest kööginuga tasub eelistada siis, kui on vaja lõikuda kõvasid aineid – näiteks (toorest) kondiga liha, pähkleid, värsket ingverit, külmutatud toitu ja teisi tugeva konsistentsiga toiduaineid. Pehmemate asjade, nagu näiteks puu- ja köögiviljade ning värske kanafilee, tükeldamisel võiks tarvitada keraamilist juurviljanuga.

Mis veel?

Enne ühe või teise noatüübi kasuks otsustamist tuleks kindlasti hinnata ja kaaluda veel mitut tegurit ning küsida nõu asjatundjatelt.

6 soovitust kööginoa valijale:

  • Kööginuga on majapidamises asendamatu tööriist. Seepärast on mõistlik investeerida pigem pisut kallimasse, ent samas kvaliteetsemasse esemesse. Korralik kokanuga kestab õige hooldamise ja kasutamisel korral pikki aastaid.
  • Kööginuga peab pihku sobima ja olema tasakaalus. Seepärast võiks enne ostmist erinevaid nuge käes hoida.
  • Meie käed ei ole ühesugused ja nii ei ole olemas ka üht universaalselt kõigile samamoodi sobivat käepidet. Noa käepide peab olema ergonoomiline ega tohi olla kasutajale ebamugav
  • Mõelge läbi, mida teil on vaja noaga teha. Milliste toiduainete lõikumiseks te nuga vajate. Ükski nuga pole mõeldud ainult üheks köögitegevuseks, samas on mõne lõikeriista puhul teatud toimingud piiratud või välistatud.  
  • Kust te nuga kodus hoiate? Spetsiaalne noahoidja on nii keraamilise kui ka terasest noa puhul kõige parem hoiukoht.
  • Kööginuga ostes tuleks endale selgeks teha ka köögitarviku hooldusvõtted ja valida õige teritaja.

Kui otsid endale ustavat köögiabilist, siis Sharpy kokanoad võiksid sobida just sinule.