Kiirlaeng 15 sekundiga – elektribusside tulevik

Kiirlaeng 15 sekundigaŠveitsi firma ABB on loonud uue tehnoloogia, millega laadida ühistranspordis kasutatavaid elektribusse vaid 15 sekundiga.

Tallinn sai 2013. aastal Belgia Hasselti kõrval teiseks linnaks Euroopas , kus ühistransport on tasuta. Kuid viimaste uudiste kohaselt kaotab ka Hasselt 19 aastat toiminud süsteemi ning kõik 19-aasta vanused peavad hakkama sõidu eest tasuma. Samas erinevalt Tallinnast kasutatakse Hasseltis liiklemiseks elektribusse. Paljudes Euroopa, nt  Itaalias Torinos, Hispaanias Leonis ja Sevillas, aga ka Ameerika Ühendriikide osariikide linnades, nt Atlantas, Anaheimis, New Havenis, Pomonas, kasutatakse juba praegu elektriga töötavaid busse. Peamiselt on aga tegemist väiksemat sorti mikrobussidega. Paraku on nende busside puhul üheks negatiivseks küljeks see, et neid tuleb laadida suhteliselt tihedalt ja see võtab aega. Reisijate teenindamine peab aga sujuma ladusalt ja kiirelt.

Šveitsi firma ABB on aga leidnud uue põneva lahenduse busside kiireks laadimiseks. Nimelt teame me ju, et iga buss laseb inimesed bussist maha ja võtab peale peatusest. ABB leidis lahenduse flash charging ehk kiirlaadimise näol, kus tavalise suurusega elektribuss laetakse piisava laenguga peatuse ajal, et suuta sõita järgmist peatust. Selleks aga, et laadimine toimuks peavad peatustes paiknema laadimisaparaadid, mis ühilduvad busside katustel olevate seadmetega. Laadimine võtaks aega umbes 15 sekundit.

ABB on sellist flash charging tehnoloogiat kasutanud pilootprojektina Genfis, kus paigaldati laadimispeatused Genfi lennuvälja ja Palexpo rahvusvahelise näitusekeskuse vahele. Praegusel juhul on see toiminud hästi ning antud võrku üritatakse juba ka laiendada. Eeldatavate prognooside kohaselt suureneb elektribusside osakaal paljude linnade ühistranspordis ning seetõttu on selline alternatiivne lähenemine väga teretulnud.

Allikad: en.wikipedia.org, www.beam21.eu, www.tosa2013.com, www.youtube.com,

Foto: http://t.treehugger.com/treehugger/#!/entry/worlds-first-highcapacity-flash-charging-electric-bus-system-tops-off,51a8dc7787443d6c8e54e034/media/1

Be the first to comment

Leave a Reply