Kohvipuru ei pea minema viskama, parem kasvatada selle abiga seeni

Inglismaal kogub üks eraettevõte igal nädalal kohvikutest järelejäänud kohvipuru, et selle abil kasvatada seeni, mille hind on küll kõrge, kuid menu suur.

Igapäevaselt juuakse maailmas sadu miljoneid tasse kohvi. Selle hõrk aroom äratab meid hommikul üles ja hoiab erksana kogu päeva vältel. Paljud ei kujuta enda päeva ilma tassi kohvita ettegi ja seetõttu ongi hea vahel tänaval kõndides kohvi Take & Go stiilis kioskist või kohvikust pabertopsiga kaasa haarata. Paraku jääb kohvist alles pressitud kohvipuru, millega üldjuhul pole midagi teha ja see visatakse minema.

Kohvipuru ei pea minema viskamaInglismaal Brightonis on aga eraettevõte, mis – kuuldes, et Aafrikas ja mujal maailmas kasutatakse kohvipuru seente kasvatamiseks -, proovisid ka ise antud idee ellu rakendada. Ettevõte nimega Espresso Mushroom Company on hakanud kohviubadest järele jäänud purust austerservikuid kasvatama.

Ettevõtjate sõnul meeldis neile antud idee keskkonnasäästlikkus. Kokkuleppe kohaselt saab Espresso Mushroom Company ligi kümnest ümberkaudsest kohvikust kokku korjata järelejäänud kohvipuru, mida kogutakse kahel korral nädalas – kokku ligikaudu 200 kg nädalas. Jalgrattaga toimetatakse puru ettevõtte laoruumidesse, kus seda hakatakse edasi töötlema. Laos jagatakse igasse kotti 6 kg kasutatud kohvipuru, puidugraanuleid ja seeneniite ning jäädakse ootama. Kaks korda päevas segukotte veega kastes valmivad seened kahe nädalaga, kokku ligikaudu 140-200 grammi iga koti kohta.

Praegu kasvatab Espresso Mushroom Company vaid austerservikuid, kuid plaanis on hakata kasvatama ka teisi seenesorte. Paraku on austerservikutega parem tegeleda, sest teiste seente viljakehad vajavad küpsemiseks pikemat aega.

Ettevõtjate sõnul on sellisel lahendusel mitmeid eeliseid – eriti just see, et kohvipuru komposteerimisega kaasneb kahjuliku metaani tekkimine, mis on keskkonda saastav. Lisaks sellele lagundavad korduvkasutuses olevad seened kohvipuru palju loodussõbralikemateks jäänusteks.

Kuna tegemist on mahepõllundustootega, mis ei ole laiatarbetoodang, siis on müüdavate seente hind ka küllaltki kallis – pakk austerservikuid maksab 16.50 naelsterlingit. Seeni on võimalik tellida nii interneti teel kui ka osta Inglise mahekaubanduspoodidest.

Allikad: www.youtube.com, www.euronews.com, www.espressomushroom.co.uk, www.gannetandparrot.com

Foto: www.gannetandparrot.com/2013/04/29/interview-robbie-georgiou-of-espesso-mushroom-co/

Be the first to comment

Leave a Reply