Kuidas mahutada ühele DVDle viiskümmend tuhat filmi?

DVDle viiskümmend tuhat filmiKuidas säilitada infot, mida tekib juurde iga sekundiga? Tulevikus mahutab DVD-plaat tuhat terabaiti andmeid, näitasid Austraalia riikliku teadusagentuuri teadlased.

CDd ja DVDd on odavad, kuid neile saab salvestada üsna vähe infot. Optilisele plaadile salvestatavad andmed kodeeritakse ühtedeks ja nullideks ning kantakse laserkiirega väikeste lohukeste kujul plaadi pinnale. Lohkude mõõtmed panevadki plaatide mahtuvusele piirid.

DVD ja Blu-ray ketastele kirjutatakse lühema lainepikkusega laseri abil. Sellist valguskiirt saab täpsemalt suunata ja andmeid suurema tihedusega salvestada.

Paraku on siin ees looduslikud piirid ja üliväikeste lohukeste tekitamine on võimatu. 19. sajandil avastas Saksa füüsik Ernst Abbe seaduspära, mille järgi ei saa läätse läbimisel tekkiv valguslaik olla väiksem kui pool valguse lainepikkusest. Nähtava valguse puhul on see umbes 400 nanomeetrit.

Austraalia riikliku teadusagentuuri teadlane Richard Evans otsustas kasutada kaht erineva lainepikkusega valguskiirt. Üks nendest oli salvestav, teine aga salvestamist pidurdav. Eraldi suunatuna käitusid mõlemad kiired Abbe seaduse järgi. Kui kiired pandi kattuma, toimus andmete kirjutamine vaid väga kitsas piirkonnas salvestava kiire keskel.

Info sai plaadile vaid 9 nanomeetrise läbimõõduga lohukestena. Need alad on kümme tuhat korda väiksemad kui inimese juuksekarva läbimõõt.

Sel moel kirjutatud DVD-plaadile mahtus tavapärase 4,7 gigabaidi asemel terve petabait ehk tuhat terabaiti infot. See on ligikaudu 50 0000 kõrglahutusega filmi või kümmekond aastat heakvaliteedilist videot.

Allikas: Novaator

Be the first to comment

Leave a Reply