Kuidas raseduse ajal meeleolu kõikumisega toime tulla

Rasedus on küll imeline, kuid samas võib see olla ka üks keerulisemaid aegu naise elus. Ühelt poolt on see periood täis rõõmu, ootust ja imestust, aga kõikide positiivsete emotsioonide kõrval tükivad ligi ka ebakindlus, kurbus ning frustratsioon. Kõige selle juures pole mingi ime, et meeleolumuutused on raseduse ajal sagedaseks nähtuseks. 

Äkilised meeleolumuutused võivad olla segadusse ajavad ja mõnikord ängistavad, kuid need on täiesti normaalsed. Lisaks leidub mitmeid tõhusaid viise nendega paremini toime tulla.

Miks tuleb raseduse ajal ette meeleolukõikumisi? 

Meeleolu kõikumine raseduse ajal võib olla tingitud mitmetest teguritest:

Hormonaalsed muutused: Hormonaalsed muutused, eriti östrogeeni ja progesterooni kõikumised raseduse ajal, mängivad meeleolu mõjutamisel olulist rolli.

Füüsiline stress: Rasedus on füüsiliselt paljunõudev aeg. Pole sugugi imekspandav, et sellega kaasnev iiveldus, väsimus ja muud ebamugavused emotsionaalset stressi tekitavad.

Elumuutused: Lapsevanemaks saamine tähendab suurt elumuutust ning see võib esile kutsuda erinevaid emotsioone, alates põnevusest ärevuseni.

Unehäired: unemustrite ja -kvaliteedi muutused raseduse ajal võivad mõjutada ka meeleolu.

Mõned nipid meeleolukõikumistega toimetulekuks

1. Söö hästi

Tasakaalustatud toitumine avaldab suurt mõju nii tujule kui ka energiatasemele. Veendu, et sinu toidus oleks piisavalt vitamiine ja mineraalaineid ning proovi järgida regulaarseid söögiaegu.

2. Ole aktiivne

Füüsiline aktiivsus tõstab tuju ja aitab leevendada stressi ning ärevust. Piisab isegi lühikesest igapäevasest jalutuskäigust või mingist muust madala intensiivsusega treeningust. Kõige olulisem on treenida mõistlikult ning ohutult. Lisaks füüsilisele aktiivsusele on raseduse ajal veel palju muid ettevõtmisi, mis tuju üleval aitavad hoida. 

3. Maga hästi

Kvaliteetne uni on üks olulisemaid meeleolu tõstjaid. Sea sisse lõõgastav magamamineku rutiin ja püüa luua mugav unekeskkond. 

4. Ole enda vastu lahke

Rasedus on suurte muutuste aeg nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt. Luba endale puhkust, kui seda vajad, ja ära ole enda vastu liiga karm, kui sa ei jaksa teha päris nii palju kui planeerisid.

5. Räägi kallimaga

Oma tunnete jagamine partneriga pakub lohutust ja kindlustunnet. Mõnikord piisab lihtsalt teadmisest, et sa pole oma murede ja hirmudega üksi.

Kui meeleolumuutused hakkavad igapäevaelu tõsiselt häirima, tasub abi saamiseks pöörduda arsti poole. Kõige tähtsam on tunda end hästi ning tänaste võimaluste juures pole kannatamiseks mitte mingit põhjust.