Millal tasub võtta kinnisvaralaen, kasutades tagatiseks juba panditud vara

Kinnisvara laen jaguneb suures plaanis kaheks. Esmalt võib tegu olla laenuga, mis on mõeldud kinnisvara soetamiseks. Teiseks aga laenuga, mis on võetud kinnisvara tagatisel. Sinna hulka liigituvad ka laenud, mille tagatiseks olev kinnisvara on juba korra panditud.Kinnisvaralaen

Kinnisvara tagatisel teise laenu võtmine võib esmapilgul tunduda kaheldava väärtusega tehinguna. Miks on vajalik veel rohkem riskida, kui tagatiseks oleval kinnisvaral on juba laen peal? Veebiportaal About Money toob välja mõned põhjused selliseks tegutsemisviisiks ning ka eelised ja puudused.

Tavaliselt on tegutsemise ajendiks olukord, kus on kohe ja nüüd vaja suuremat summat raha. Kuigi on olemas variant kasutada krediitkaarti või sääste, siis kõikidel ei ole krediitkaart vajalikku limiidiga või puudub raha kõrvalepanemise harjumus. Ja kui ka on, ei pruugi sellest alati piisata.

Milleks tavaliselt siis kinnisvara tagatisel võetavat laenu kasutatakse?

  • Kodu renoveerimiseks
  • Laenude konsolideerimine
  • Uue kinnisvara soetamine
  • Omakapitali tagamine erinevateks vajadusteks

Muidugi on ka neid inimesi, kes kasutavad kinnisvara tagatisel võetud laene muudeks eesmärkideks ja on arusaadav, et ootamatult vabakasutuseks olev suur summa raha võib panna tegema järelemõtlematuid otsuseid. Kuid ei tohiks unustada, et laen (nagu nimi ütleb kinnisvaralaen) on siiski võetud oma kinnisvara tagatisel ning see summa tuleb ka tagasi maksta, et mitte varast ilma jääda.

Nagu igal asjal on ka kinnisvara laenul oma varjuküljed. Esimene ja kõige suurem neist on see, et riskitakse oma kinnisvaraga. Kui mingil põhjusel ei suudeta laenu tagasi maksta, siis võib see lõppeda kinnisvarast ilmajäämisega. Küll võib aga olla kindel, et see on viimane variant, mida nii laenuvõtja kui laenuandja kasutada soovivad ja kui peaksid tekkima makseraskused, tuleks esmalt pöörduda laenuandja poole, et koos tekkinud olukorrale lahendus leida.

Teisalt võid otsa vaadata kõrgematele intressidele, eriti kui võtad laenu kinnisvara peale, mida on juba korra tagatiseks kasutatud. Kolmandaks võivad kõrgemad olla ka lepingutasud. Kuid jällegi – kõrgemad tasud võivad osutuda ka positiivseks. See võib aidata mõista, kas on ikka vaja võtta laenu, kus tagatiseks on kinnisvara. Ning kas tasub küsida laenu, nii et kinnisvaral oleks peal kahekordne laen. Hea võimalus sammuke tagasi astuda ja plussid-miinused uuesti läbi kaaluda.

Kui saaks ka ilma hakkama, pole mõtet riskida. Kui aga vajadus on olemas, siis on kinnisvara tagatisel antav laen suureks abiks. Nõuandeid jagas kinnisvaralaenu teenust pakkuv ettevõtte Hüpoteeklaen OÜ.

Be the first to comment

Leave a Reply