Õela netikommentaatori välimääraja: vol 2

Õela netikommentaatori välimääraja- vol 2Eelmises loos tõin välja seitse tüüpilisemat netikommentaatorit. Seekord vaatame natuke nende inimeste maskide taha – kes end seal peidab?

Esimese tüübi all napisõnaliselt kõike maha tegev inimene ilmub eelkõige meeste ridadest. Kiirelt annab ta toimuvale enda hävitava hinnangu ning asi mott. Erilise mõttelennuga ta üldjuhul ei esine ning enda kommentaari reitingut ta ka ei jälgi.

Teise kategooriasse kuuluv guugeldaja ja arhiivis sahmija ei oma eraelu – milleks tal seda vaja olekski kui kogu aeg toimub nii palju põnevat teiste eludes? Meenub Ott Leplandi naerupahvak kui tema kohta aastatetaguseid artikleid välja tuhniti ning need värskete uudislugude alla kommentaaridesse lisati. Noor poplaulja ei suutnud mõista, kuidas saab ühel inimesel tema vastu nii suur viha olla. Kommenteerija enda sõnul Ott teda absoluutselt ei huvita, aga Google.ee-st otsitakse küll viimnegi sopp välja…

Kolmanda tüübi esindaja – enda versiooni igal pool nägijaga olen kokku puutunud kõige tihedamalt. See inimene räägib musta valgeks ning surma sünniks. Siia liigituvad kahekümnendates naisterahvad, kes kodus enda õigust maksma ei saa pandud. Sellest on nende naiste hinge kogunenud palju tuska, mis tahab kusagil välja elamist. Internet on nende püha Piibel ning seal saavad nad oma kommentaar-eeposeid kõigile laikimiseks trükkida.

Neljas liik – naljamees – reaalses elus väga suud lahti ei julge teha. Enda parimad killud esitab ta vaikselt hämaras trükkides ning naudib publiku anonüümset naeru. Oleks selle tüübi esindaja ka päris elus kõva killuvend, siis tal ei jaguks aegagi kuskil kommentaariumis nalja punnitada.

Viienda grupi tõekuulutaja ajab ihukarvad turri kõigil natukene Eestis silma paistnud tegelastel. Pahatihti kipub see võigas tüüp olema lähedane sõber, sugulane või endine koolikaaslane. Teatavasti kõiki inimesi elus ei saa valida enda kõrvale – osadega oleme lihtsalt sunnitud koos mingi perioodi eksisteerima. Igatahes kasutab see liik tervet kogutud infot väga alatult ära ning ründab loos kirjeldatud inimest/loo autorit enam kui piinliku isikliku informatsiooniga. Muidugi ripuvad need enam kui ebamugavad ja solvavad kommentaarid netiavarustes aastakümneid.

Kuuenda rühma esindaja – umbusaldaja – kahtleb ka kõige väiksemates sündmustes. Tema loogika kohaselt ei kulu näiteks inimesel väljas söömisele üldse palju raha. Kui keegi julgeb artiklis reaalselt numbritest rääkida, naerab ta valju häälega kogu loo välja. Ilmselgelt on tegu väga piiratud mõttemaailmaga kommenteerijaga, kes millegipärast oma kogemusi ainuõigeks tituleerib.

Seitsmes liigitus – haritud ja viisakas arvamuse avaldaja jääb kogu selle muu läbu taustal hüüdjaks hääleks kõrbes. Ilmselt toob valitsevale anonüümsele sõimulaviinile leevendust vaid isikupõhine kommenteerimine. Seda teed on läinud Postimehe arvamuse rubriik, Telegrami läbipaistva meedia portaal ning Vaba Meedia meeskond.

Aga meil on alati olemas võimalus tekitada libakontosid Facebookis… Ja nii elavad anonüümsed kommentaatorid oma räpast elu edasi. Cheers!

Pilt: http://www.jucoolimages.com/images/scary/scary_25.jpg

 

Be the first to comment

Leave a Reply