PEEK – rakendus, mis aitab inimeste nägemist ravida

PEEKInimesele on nägemine ülioluline informatsiooniallikas. Paraku on paljudes maades silmaravi olematu ja silmahaiguste ravimiseks on vajalik spetsiaalne kallis aparatuur ning tundide viisi uuringuid. Uus nutitelefoni rakendus PEEK võimaldab saada informatsiooni inimese silmade seisukorra kohta vaid minutitega.

Nutitelefon on tänapäeval kujunemas vahendiks ilma milleta inimesed enda elu ette ei kujuta. Iga päev töötatakse erinevate tootjate poolt välja ka mitmesuguseid application‘eid ehk app‘e – seda nii meelelahutuse kui ka teaduse valdkonnas. Viimasel ajal on üha enam hakatud app’idele rõhku panema ka meditsiinivallas. Üks selline app on meditsiinivaldkonnas tegemas omaette revolutsiooni – see on Androidi platvormiga töötav PEEK (ingl Portable Eye Examination Kit).

Maailmas on WHO (Maailma Tervishoiuorganisatsioon) hinnangul umbes 285 miljonit inimest, keda vaevab mõni silmahaigus. Teadlaste hinnangul on neli viiendikku neist täiesti ravitavad, kui need õigeaegselt kindlaks teha ja ravida. Briti erinevate ülikoolide teadlased Londonist ja Glasgow’st koos disainerite ning telefonirakenduste loojatega töötasid välja ühise mobiilirakenduse koos lisaseadmetega erinevate silmahaiguste uurimiseks, mis kannab inglise keelset nimetust PEEK.

Nutitelefoni, selle külge paigaldatava lisatööriistaga, telefonis oleva valguslambiga ja allalaetava rakendusega on võimalik talletada küllaltki põhjalik informatsioon inimese silmade seisukorrast nii esialgseks uuringuks kohapeal kui ka järeluuringuteks raviasutuses. Praegu on rakenduse abil võimalik testida prillide sobivust, diagnoosida läätsekaed, uurida silmapõhja, silmanärve ja teha kindlaks mitmeid muid silmahaigusi. Lisaks salvestab rakendus mobiili GPSi kaudu patsiendi asukoha ja andmed, nii et teda on hiljem võimalik kergesti üles leida.

Antud rakendus läbib katsetusi nii Keenias kui ka Antarktikas töötavate teadlaste peal ning ongi suunatud peamiselt vaesemate riikide inimestele, kellel pole võimalik sadade kilomeetrite kaugusel asetsevatesse haiglatesse uuringutele pääseda.

Lisaks on oluline mainida, et kui antud meditsiiniliste uuringute tegemiseks ja informatsiooni kogumiseks läheb vaja umbes 12-15 arsti abi, siis rakendusega saaks patsiendi silmanägemise seisukorra kindlaks teha ka ühe kerge väljaõppega meditsiinitöötaja. See võimaldab vähendada nii ajakulu kui ka läbi viia erinevaid silmauuringuid ligi kolm korda odavamalt.

Loodetakse, et PEEK-rakendus võimaldab vähendada tuntavalt silmahaiguste käes vaevlevate inimeste elu ning see muutub laiatarbeliseks abiliseks ka arenenud riikides kogu maailmas.

Allikad: www.medicalexpress.com, www.techdigest.tv, www.euronews.com

Foto:  www.hpectechtrends.wordpress.com/category/5-mobile-apps-devices/

Be the first to comment

Leave a Reply