Repap – kivipurust valmistatud paber

RepapPaberi tarbimist üritatakse piirata, sest selle valmistamine ei ole keskkonnasäästlik. Nüüd valmistati Itaalias paber, mille puhul ei kasutatud väidetavalt vett ega muid kemikaale. Tegemist on kivipurust valmistatud Repapiga.

Kaasaegses ühiskonnas kasutavad inimesed üha vähem paberit. Mitmel pool lausa nõutakse töötajatelt paberdokumentide asemel kõige digitaliseerimist, mis tähendab, et paberi kasutamine üritatakse viia miinimumini. Hoolimata sellest, et raamatud ja ajakirjandusväljaanded on enamjaolt saadaval ka elektrooniliselt, armastavad inimesed neid ikkagi vanaviisi lugeda – s.o paberkandjal käes hoides.

Itaalia kontoritarvete tootja Ogami on saanud valmis uue paberiga, mis pole valmistatud puidust, vaid kivist. Nii uskumatu kui see ka ei tundu, pole Repapi (tagurpidi lugedes paper ehk paber inglise keeles) tootmisel kasutatud mingisugustki puidukiudu. Repap on valmistatud kivist saadud kaltsiumkarbonaadist, mis purustatakse peeneks pulbriks ja segatakse kokku polümeeridega.

Sedasi valmistatud paber omab väga paljusid positiivseid omadusi. Nimelt on Repap enda omadustelt palju eesrindlikum kui tavaline puidust paber. Repapi valmistamiseks ei kasutata vett ega muid kahjulikke kemikaale (sh pleekimisvahendeid) ja seega on selle tootmine palju keskkonnasõbralikum. Samuti on Repap võrreldes puidust valmistatud paberiga palju vastupidavam – see ei kolletu kergesti ning seetõttu on tegemist väga hea paberiga näiteks dokumentide arhiveerimiseks. Repapile kirjutades kuivab tint otsekohe ega tekita paberile ja kirjutaja sõrmedele mingisugust määrdumist. Lisaks on Repap ka veekindel ning seda saab vajadusel isegi märja lapiga tolmust puhtaks teha. Seejuures ei pea muretsema, et paber märjaks saab. Samuti on see kriidipurust valmistatud paber rebenemiskindel. Nii nagu eelkäija, on ka Repap taaskasutatav, kuid enda olemuselt palju pehmem ja siidisema tekstuuriga kui tavaline puidust paber.

Ogami esindajad on öelnud, et selle uue paberiga pole miski võimatu ning seda saab kasutada ka muude paberitoodete valmistamiseks (näiteks pakendid, raamatud, kotid jne). Hinna poolest on Ogami Repap veel parasjagu kallim, kuid tuleviku tarbimise suurenemisel see kindlasti alaneb. Märkmiku saab hetkel soetada umbes 9-10 euroga. Praeguseks on ettevõtte toodang müügil suuremates ja eksklusiivsemates suurlinnade kaubamajades ja kontoritarvete kauplustes.

Allikad: www.notemaker.com.au, www.ogamicollection.com, www.wellappointdesk.com, www.wired.com

Foto: www.blog.homeclever.com/2013/03/24/repap/

Be the first to comment

Leave a Reply