Haruldase Uus-Meremaa sealiigi ajurakke hakatakse kliiniliste katsete käigus inimestele siirdama. Kui varasemalt on selle ravimeetodi hämmastavat edukust tõestatud primaatidel läbiviidud katsetega, siis nüüd loodavad teadlased selle abil uuesti kasvama panna ka Parkinsoni tõbe põdeva inimese surnud ajurakud.
Neli Parkinsoni tõve all kannatavat uusmeremaalast on esimesed inimesed, kellele siirdatakse Auckland Islandi liigist pärinevate sigade ajurakke. Ravi käigus kasutatavad rakud süstitakse inimese ajju, kus neil on rakkude talitlemiseks toitev ja kaitsev roll. Rakud suunatakse Parkinsoni tõve poolt aju kahjustatud osadesse.
Parkinsoni tõbi on kesknärvisüsteemi haigus, mis tekitab inimesel kognitiivseid kahjustusi ja häireid. Haigus tekib, kui ajus olevad närvirakud kahjustuvad või surevad, kahjustades seeläbi inimese kõne- ja liigutusvõimet. Tõve peamisteks tunnusteks on värinad ja liikumise kadu.
Teadlased loodavad, et sea ajurakkude kasvufaktor (hormoon) aitab kaasa inimese aju kahjustunud ja surnud rakkude tagasikasvamisele ja olemasolevate rakkude taasühendamisele.
Auckland Islandi liik valiti just seetõttu, et need sead ei kanna viirusi, mis sigade seas tavaliselt levinud on. Neuroloog Dr Barry Snow sõnul on ka erinevad loomkatsed näidanud kahjustatud ajurakkude märkimisväärset tagasikasvamist.
Protsessi avalöök leiab aset selle aasta septembrikuus, mil esimese patsiendi ajju loodetakse edukalt sea ajurakke süstida. Praegusel hetkel ei ole Parkinsoni tõvele veel ravi leitud ning tõve leevendavad meetodid muutuvad tavaliselt kasutuks juba mõne aasta pärast.
Allikas: http://topinfopost.com/2013/07/18/pig-brain-cells-injected-into-brain-to-treat-parkinsons
Foto: http://cdn.vogue.com.au/media/articles/1/5/7/0/15761-1_n.jpg
Leave a Reply
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.