Shanghai: 26 aastaga väikelinnast finantssektori tippklassiks

Mis juhtub, kui anda Shanghai finantspiirkonnale 26 aastat ning mõned miljardid lisaraha linna „restaureerimiseks”? Just sellise vapustava transformatsiooni tegi läbi rahvaarvult Hiina suurim linn. Linnadžungli kõrgeimaks tipuks võib alates eelmisest laupäevast lugeda Shanghai Toweri nime kandva pilvelõhkuja, mis enda 631-meetrise kõrgusega on teine kõrgeim ehitis maailmas.

ShanghaiEsimene pilt on tehtud 1987. aastal, mil on vaevu märgata mõni peadpööritav kõrgehitis ning vaba maad paistab olevat lademetes. Täpselt samast kohast pildistati eelmisel nädalal – 26 aastat hiljem – teine pilt. Vahepeal toimunud muutusi võib võrrelda tuntud saatesarja „Totaalse muutumisega”. Enamik madalaid ehitisi on asendunud terasest ning klaasist futuristlike pilvelõhkujatega, mis iseloomustab ideaalselt Shanghai kiirelt arenevat finantssektorit.

Shanghai asub Jangtse jõe deltas ning on rahvaarvult suurim Hiina linn. Elanike arv on üle 12 miljoni.

Shanghai linnake asutati 11. sajandil kalastusasulana Jangtse jõe suudmealale. Sellisena säilis see aastasadu, kuni 18. sajandil kasvas Shanghai suuremaks ja tähtsamaks linnaks, olles üks puuvillakasvatuse piirkonna keskuseid. Alles 1842. aastal alustas Shanghai tõusu Hiina suurima linna tiitlile.

Pärast Deng Xiaopingi (Hiina Rahvavabariigi juht aastatel 1978-1992 – toim) naasmist võimule 1978. aastal muutus Shanghai rahvusvaheliseks äri- ja majanduskeskuseks. Arengutempo kiirenes 1991. aastal, mil hakati muutma linna mainet ja seeläbi suurendama turistide arvu. Viimastel aastatel on turistide voog Shanghaisse järjest kasvanud – põhjuseks võivad olla linna läänelikkus ja avatud elukeskkond, mida teistes Hiina linnades vanade kultuuritavade tõttu võib vähem märgata.

Sõltumata Shanghai hiilgusest, ei ole Hiina veel enda arenguga lõpetanud ning linna plaanitakse juba järgmisel aastal ehitada maailma kõrgeim, s.o 838 meetri kõrgune ehitis.

Allikad: GizmodoVikipeedia

Foto: Gizmodo

Be the first to comment

Leave a Reply