USA dollaritel leidub kokaiini

USA dollaritel leidub kokaiiniRahatähed on hoolimata pangakaartide invasioonist ikkagi kasutusel ja tõenäoliselt jääb see nii ka edaspidi. Küll aga jääb kasutatud kupüüride külge erinevaid aineid. USAs uuritakse põhjalikult rahatähtedel leiduvate ainete olemasolu ning on avastatud, et üheks sagedasemaks aineks on kokaiin, mida esineb üheksal kupüüril kümnest.

Kaupa ostes ulatame müüjale tavaliselt pangakaardi, mündi või rahatähe. Me ei mõtle ega pane tähele, et rahatähed pole puhtad. Mõned rahatähed on niivõrd „mustad”, et neilt võib leida isegi narkojälgi.

USAs nii 2009. kui ka 2011. aastal avaldatud uuringud kinnitavad, et ligi 90-l protsendil Ameerika Ühendriikides käibel olevatelt rahatähtedelt on leitud kokaiinijälgi. Massachusettsi Ülikooli teadlaste poolt läbiviidud uuringust selgus, et erinevalt teistest maadest (nt Hiina, India, Kanada, Brasiilia, Jaapan), esineb just USAs kokaiini paberrahatähtedel ligi 4-5 korda enam kui teiste riikide kupüüridel. Kuidas on see võimalik?

Põhjuseid on siinkohal mitmeid. Esiteks võib kokaiinipulber sattuda rahale erinevate narkotehingute käigus. Peamiselt just seetõttu, et pulbri ostmine käib käest kätte. Suurim põhjus on aga kindlasti asjaolu, et rahatähti kasutatakse rullikeeratuna nina kaudu aine manustamiseks. Uuringust selgus, et lisaks neile kahele võimalusele võib mõnuaine sattuda rahatähtedele ka rahalugemismasinate ja pangaautomaatide kaudu, kus rahatähed omavahel segunevad. Uuringus leiti, et kõige enam puutusid kokaiiniga kokku 5-, 10-, 20-dollarilised, samal ajal kui 1- ja 100-dollarilistel leiti seda vaid mõnelt üksikult rahatähelt.

Kuna sarnaseid uuringuid on korraldatud järjepidevalt, siis täheldati just 2009. aastal nähtuse suurenemist ligi 20% võrra. Näiteks 2007. aastal oli „saastunud” kupüüre käibel olevatest dollaritest ligikaudu 67%. Seostati seda peamiselt majanduskriisi ajal inimestel tekkinud stressiga, mida mõned üritasid leevendada kokaiini tarbimisega. Enim mõnuainega kokku puutunud rahatähti leiti Detroidist, Bostonist ja Washingtonist, kõige vähem aga Salt Lake Cityst.

Ka euro puhul on sarnane uuring läbi viidud ning selle käigus leiti kõige enam kokaiinipuru Hispaania eurodel, kõige vähem aga Iirimaal käibel olevatelt kupüüridel.
 Kui nüüd keegi arvas, et kokaiinikogus rahatähtedel on suur, siis eksite rängalt. Ühelt kupüürilt leiti mõnuainet vahemikus 0,006 kuni 1200 mikrogrammi. Seega pole vaja karta, et inimese organismi satub tervisele ohtlik kogus kokaiini või et narkomaanid hakkavad dollareid nuusutama.

Allikad: www.livescience.com; www.news.nationalgeographic.com; www.forte.delfi.ee; www.nydailynews.com

Foto: www.poweratlast.wordpress.com/2011/06/29/nine-out-of-10-us-dollar-bills-have-traces-of-cocaine

Be the first to comment

Leave a Reply