Praeguste ja endiste ametnike sõnul on USA sõjavägi kahtleval seisukohal, kas võtta omaks president Barack Obama plaan käivitada Süürias sõjaline tegevus raketirünnaku näol. Ohvitserid alates kaptenitest ja nelja tärni kindralitest on rahutud võimaliku rünnaku pärast Süüria vastu, kuna see võib endaga kaasa tuua soovimatud tagajärjed – näiteks suunata tähelepanu eemale Afganistanist väljumiselt, vahendab Washington Post.
„Ma ei suuda uskuda, et president isegi kaalub seda,” ütles noor armeeohvitser, kes on lõpetamas aasta pikkust lähetust välismaal. „Oleme viimased kümme aastat võidelnud mittekonventsionaalses sõjas. Süürial on moodne sõjavarustus. Me peaksime enda riigi konventsionaalseks sõjaks ümber õpetama.”
Mõned sõjaväeametnikud muretsevad Liibanoni sõjaka grupi Hezbollah, mis toetab Süüria president Bashar al-Assadi, kättemaksu pärast. Teised kardavad neid tagajärgi, mis kaasnevad Iraagi ähvardustega Iisraeli rünnata. Inimesed kardavad radikaalsete rühmituste kättemaksu ja seda, et USAd hakatakse sõjakuritegudes süüdistama.
USA staabiülemate komitee esimees kindral Martin Dempsey sõnul toob jõu rakendamine harva või pea mitte kunagi kaasa neid tulemusi, mida otsime. Tegevteenistuses olevad sõjaväejuhid ütlesid, et nende arvates ei ole Süüria ründamine USAle kuidagi kasulik.
„Mis on see poliitiline lõppolukord, mida üritame saavutada?” küsis üks endine vanemohvitser, kes osaleb Lähis-Ida tegevuse operatiivsel planeerimisel. „Ma ei tea, mis see on. Me ütleme, et selleks ei ole režiimi muutmine. Kui see on karistus, siis selleks on ka teisi võimalusi.”
Konservatiivid on võimaliku rünnaku Süüria vastu hukka mõistnud kui presidendi ametist tagandamise aluseks oleva toimingu. Seda eriti siis, kui president kavatseb minna Kongressi vastu. „President Obama võtab jõuga Kongressilt otsustamise õiguse, kui käivitab põhiseaduse vastase ja tarbetu sõja,” ütles poliitiline kommentaator neljapäeval Pat Buchanan NewsMax TV-le. „Niisiis tuleks presidendilt selgitust nõuda ja öelda, et ilma Kongressi heakskiiduta ei toimu mingit sõda. Niimoodi põhiseadus toimib.”
„Kui president käivitab ilmaaegu põhiseaduse mõtte vastaselt sõja, rünnates riiki, mille vastu meie sõda ei ole kuulutanud ning mis ei ole meid rünnanud, siis on see de facto kahtluse alla seatav. See võib viia avatud sõjani, mille tagajärgi me isegi ei oska ette näha.” Siiski väidavad mõned, et sõjavägi peaks säilitama sajaprotsendilise toetuse Obama otsuste kasuks. Vastasel juhul ilmutab riik sellega enda nõrkust.
„Kui president tõmbab punase joone – olgu see paremuse või halvemuse suunas – on tegemist poliitikaga,” rääkis kolonelleitnant Washington Postile, viidates Obama eelmise aasta avaldusele Süüria võimaliku keemiarelvade kasutamise kohta. „Me ei saa paista hirmunud või leiged. Seoses poliitiliste valikutega Süürias arutame läbi kõik head ja halvad võimalused.”
Allikas: Top Information Post
Foto: http://i0.wp.com/topinfopost.com/wp-content/uploads/2013/09/GetFile.aspx_.jpg?resize=644%2C435
Leave a Reply
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.