Inimesed on alati unistanud uute alade vallutamisest ja asustamisest. Kui inimkonnal tekiks vajadus ümber kolida vee peale, siis millised võiksid olla need ehitised, kus elada? Malaisia disainer Sarly Adre Bin Sarkum on välja käinud idee veealusest pilvelõhkujast ehk seascraperist.
Teadlased räägivad üha enam globaalsest soojenemisest ja pooluste jääväljade sulamisest, mis toob kaasa merepinna tõusu. Mitmel pool maailmas haarab meri endasse juba maa-alasid. Lähimas perspektiivis ehk midagi hullu ei juhtugi, kuid tulevikku vaadates on nii mitmedki teadlased ja arhitektid hakanud mõtlema nn ujuvate hoonete rajamisele. Juhtivad arhitektid selles vallas on hollandlased, kuna sealne piirkond kannatab tavaliselt üleujutuste tõttu tuntavalt. Eriti omapärase projekti on loonud aga üks Aasia disainer, kelle ideeks on vees olev seascraper.
Malaisia disainer Sarly Adre Bin Sarkum on loonud kontseptsiooni seascraper’ist ehk veealusest pilvelõhkujast (tuntud ka waterscraper’i nime all). Tema ideeks on enne maa hõivamist vee poolt valmis ehitada vees hulpivad pilvelõhkuja-sarnased ehitised, kuhu inimesed saaksid ümber asustuda. Väidetavalt oleks tegemist Empire State Buildingu suuruse kõrghoonega vees.
Disaineri arvates on eriti uuenduslik just selle hoone keskkonnasäästlikkus, sest kogu elekter toodetakse hoones kohapeal, kasutades selleks laineid, tuuleturbiine ning ehitise veepealsele osale paigaldatud päikesepaneele. Samamoodi saab kasvatatud ka kogu vajalik toit antud ehitisel või selleks rajatud nn hulpivatel põldudel. Lisaks päikesepaneelidele kataks pindmist osa rohelus, kus kasvaksid puud-taimed ja elutseks loomastik. Veel oleks see tasand hapniku tootjaks tervele ehitisele. Elanikke mahuks ühte hoonese umbes tuhatkond. Ehitise veealuses osas oleksid aga nii elamis- kui ka tööruumid ning kaubanduskeskused.
Kindlasti kerkib esile küsimus selle kohta, kuidas selline hoone üldse vees püsti püsiks ja tormidele-lainetele vastu seisaks? Sellele on arhitekt välja pakkunud järgmise lahenduse: vertikaalasendis püsib ehitis ballastisüsteemi abil ja sellele aitavad omakorda kaasa hoone ümber paiknevad jämedatest trossidest hoovad, mille küljes olev paneel hoiab nii tasakaalu kui ka püüab laineid ning muundab selle energiaks.
Igatahes on seascraper’i näol tegemist tõeliselt omapärase ideega, mis sarnaneb pigem mõnes ulmefilmis arvutiga loodud ehitisele. Hetkel ei ole veel teada, kas mõni ettevõtte oleks nõus ka antud projekti prototüübi looma ning kui palju see maksma läheks. Seega ei saa me ka öelda, kas ja millal selline idee üldse teostuks.
Allikad: www.inhabitat.com, www.coolest-gadgets.com, www.evolo.us, www.theworldsbestever.com
Foto: www.students.egfi-k12.org/skyscrapers-of-the-future/
Leave a Reply
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.