Aafrikas on lisaks paljudele hädadele suureks probleemiks ka kõrbestumine. Endine farmer Yacouba Sawadogo otsustas enda algatusel 1980. aastatel katsetada traditsioonidest lähtuvat meetodit, mis pani kõrbestunud alale aastatega kasvama taimestiku ja puud.
Aafrika põhjaosas asub maailma suurim kuum kõrb – Sahara. Inimtegevuse tulemusena suureneb kõrbe pindala pidevalt, mille tagajärjeks on erosioon ja kõlbmatu mullapinnas. Probleemi lahendamiseks on proovitud rakendada mitmeid meetodeid ja tehnikaid, kuid nähtavate tulemusteni ei ole jõutud.
Burkina Faso farmer Yacouba Sawadogo on üks omaette mees, kes otsustas traditsioonilisi vahendeid ja tehnikaid kasutades taastada mulla viljakuse ning peatada maa-ala kõrbestumise. Sama probleemi on tulutult üritanud lahendada ka teadlased ja erinevad organisatsioonid. Seepärast üllataski endise farmeri meetod paljusid, kui see kõigi imestuseks Burkina Faso põhjaosas toimima hakkas.
Yacouba taaselustas kunagise traditsioonilise põllumajandusliku praktika, mis parandas mulla kvaliteeti ning viis puude kasvamiseni. Mehe meetod on tegelikult imelihtne – maasse väikese augu kaevates täidab mees selle kompostiga, kuhu pistab taimede seemned. Avaused annavad vihmasel perioodil piisavalt vett, niisutades neid ka kuival ajal. Erinevalt teiste poolt proovitud meetoditest alustas Yacouba ettevalmistust kuival perioodil ning suutiski sellega enda eelkäijate ees edu saavutada. 20 aastaga on mees lagedale ja kuivale maa-alale kasvatanud ligi 30 aakri suuruse metsa veidi enam kui 60 eri puuliigiga.
Just tema järgimisel loodud tehnikaga on mitmel pool lagedatel aladel suudetud taimi kasvama panna. Yacouba arvates ei peaks inimesed teadmisi ainult endale hoidma, vaid neid teistega jagama. „Ma tahan, et meie piirkonnas toimuksid antud küsimuses viljakad muutused. Kui sa oled nurgas varjul, siis ei ole sinu teadmistel ühiskonnale mingit kasu,” nentis Yacouba.
2010. aastal Mark Doddi poolt valminud filmis „The Man Who Stopped the Desert” rääkis Yacouba enda tegevusest võitluses kõrbestumisega ning palus selle probleemiga tegelemisel ka välist abi. Filmi levikuga hakkasid endisele farmerile kaasnema igasugused annetused, mis on mehel võimaldanud enda teadmiste hulka laiemalt avardada.
Allikad: National Geographic, FMNR
Pilt: http://www.connect4climate.org/images/uploads/Picture1.jpg
Leave a Reply
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.