Dušiotsik Uji paneb säästlikumalt vett tarbima

Dušiotsik UjiAmeerika Ühendriikide Tufti Ülikooli noorte teadlaste leiutis paneb meid märkama vee tarbimist duši all viibides. Selleks on dušiotsik Uji, mis muudab valguse värvust siis, kui veetarbimine pole enam keskkonnasäästlik.

Arvatavasti ei ütleks keegi meist pärast rasket tööpäeva ära 10-15 minuti pikkusest duši all käimisest, kuid kui soovime jääda dušimõnusid nautima veidi pikemaks ajaks? Tavalise dušiga pole meil mingeid piiranguid, kuid USA Tufti Ülikooli lõpetanud tudengite loodud Uji dušiotsik hakkaks meie tähelepanu pidevalt püüdma.

Brett Andler, Sam Woolf ja Tyler Wilson Tufti Ülikoolist leiutasid valgustiga dušiotsiku. Otsik pole mõeldud duširuumi valgustuse säästmiseks, vaid valgustuse eri värvid pööravad kasutaja tähelepanu hoopis veekasutusele. Kuni seitsme minuti jooksul saab inimene rahulikult vett kasutada rohelise valgustusega, mis peale antud ajahulka hakkab vaikselt punaseks muutuma. See annab märku, et sellest ajast edasi enam säästmist ei toimu. Tavaliselt ei arvesta inimene duši alla minnes kui palju seal aega kulub. Proovikatsed uutmoodi otsikuga on näidanud, et selline lahendus on suutnud inimesi panna säästlikumalt mõtlema ja vähendanud 7-minutilise seansi ajal vee kasutust kuni 12%.

Noored leiutajad jõudsid sellise ideeni, kuna soovisid luua midagi uut, mis propageeriks „rohelist” mõtlemist ja vähendaks vee raiskamist, aga oleks samas ka kaasaegne ning inimestele igapäevaselt vajalik. Enda leiutisele on mehed USAs ka uurimistoetusi saanud ning nüüd otsitakse endale investoreid, et uus vidin ka masstootmisesse tuua. Loodetakse, et see leiab aset 2014. aasta alguses, mida pidavat eeldama ka inimeste suur huvi antud toote vastu. Toote hind jääb ligikaudu 50 USA dollari kanti ning see otsik tasub ennast normaalse veetarbimise juures ära juba 6 kuuga.

Antud dušiotsikut loodetakse veel täiendada mitme erineva funktsiooniga. Näiteks on leiutajatel plaan lisada otsikusse andur ja raadio/mp3-mängija, mille abil saab otsikut puldiga juhtida ning valida endale sobiv muusika. Lisaks arendatakse välja võimalust inimestel endil valida sobiv ajapikkus, mil otsik rohelist tuld näitab.

Allikad: www.treehugger.com, www.gizmag.com, www.ujishower.com, www.digitaltrends.com

Foto: www.digitaltrends.com/lifestyle/uji-shower-head/

Be the first to comment

Leave a Reply